ספינות המהגרים הראשונות יצאו מיוון לטורקיה

שתי ספינות ועליהם כ-130 מהגרים כל אחת יצאו מאיי יוון לכיוון טורקיה במסגרת ההסכם בין האיחוד האירופי לטורקיה לפיו אנקרה הסכימה לקבל את המהגרים. בתמורה לקליטת המהגרים, אירופה הבטיחה לקלוט לשטחה פליטים שאכן נשקפת סכנה לחייהם ונמצאים בטורקיה לפי כלל המפתח של אחד תמורת אחד

מהגרים ראשונים הוחזרו לטורקיה (רויטרס)

הסכם החזרת הפליטים בין מדינות האיחוד האירופי לטורקיה נכנס היום (שני) לתוקפו וכבר הבוקר יצאו לדרכם הסירות הראשונות ועליהן פליטים סורים שהגיעו בדרך בלתי חוקית לאי לסבוס היווני. טורקיה הסכימה לקלוט את הפליטים, במסגרת עסקה שתבטיח לה הטבות רבות.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי פרטי ההסכם, טורקיה הסכימה לקלוט את המהגרים הלא חוקיים שהצליחו לחצות לאירופה, בתמורה לכך שאירופה תקלוט לשטחה פליטים סורים מאדמת טורקיה באופן מבוקר. בנוסף לכך, תקבל מדינתו של ארדואן כסף רב והבטחה להתקדמות משמעותית בהליך כניסתה של טורקיה לחוג מדינות האיחוד.

טורקיה תקבל מהגרים ותעביר פליטים (רויטרס)

מדינות האיחוד הבטיחו לטורקיה כי ייקלטו לשטחן מבקש מקלט אחד על כל פליט שחצה לאירופה והוגדר כ"מהגר עבודה". על מנת לאכוף את ההסכם, שלחו המדינות האירופאיות מאות פקידי הגירה ושוטרים לאזור הגבול הטורקי על מנת לסייע לה להתמודד עם שטף הפליטים.

על פי הדיווחים השונים, משעות הבוקר יצאו כבר כמה סירות שהפליגו תחת הדגל הטורקי מהאיים היווניים לכיוון חופה של טורקיה בים האגאי. על סיפונן של הספינות הללו כ-130 מהגרים. דוברת סוכנות ההגירה האירופית שפיקחה את החזרת הפליטים דיווחה: "רוב המהגרים שעל הספינות הגיעו מבנגלדש ופקיסטן".