הדלפת הענק: "נמצאים תחת מתקפה על הפרטיות"

לאחר שאתמול נחשף כי כ-11 מיליון מסמכים שהודלפו מצביעים על רשת כספים עצומה שקושרת שמות בולטים בעולם, הבוקר מגיבים בחברת עורכי הדין: "ברוב הגדול של החברות נעשה שימוש חוקי". באוסטרליה הודיעו כי תיפתח חקירה בעקבות ההדלפות

חברת עורכי הדין מפנמה, שעומדת במרכז ההדלפה הכלכלית הגדולה שנחשפה אתמול, טוענת הבוקר (שני) כי פעלה בהתאם לחוק וכי נפלה קורבן ל"מתקפה בינלאומית נגד הפרטיות", כהגדרת נשיא החברה ראמון פונסקה. העיתון הגרמני "סודויטשה צייטונג" חשף את הדלפתם של 11.5 מיליון מסמכים מבסיס הנתונים של החברה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

פונסקה אישר לסוכנויות הידיעות כי אכן התבצעה פריצה למחשבי החברה, אבל הגדיר אותה כ"מוגבלת". לטענתו, החברה ייסדה כ-240 אלף חברות, והוא הוסיף כי "ברובן הגדול נעשה שימוש חוקי". הוא אף הדגיש כי החברה אינה אחראית לפעילויות של החברות לאחר הקמתן. "פרטיות היא זכות מקודשת ויש אנשים בעולם שאינם מבינים זאת", אמר פונסקה. "אנחנו מאמינים בפרטיות ונמשיך לפעול כדי לשמור עליה במסגרת החוק".

בתוך כך, הודיעו הבוקר רשויות המס באוסטרליה כי יפתחו בחקירה נגד כ-800 מלקוחות חברת עורכי הדין בחשד להעלמות מס. לדברי הרשויות, חלק מהלקוחות ייחקרו במחלק לפשיעה כלכלית. "המסר הוא ברור", אומרים באוסטרליה. "נפעל על פי כל פיסת מידע שתגיע לידינו". בפנמה הודיעו הרשויות כי ישתפו פעולה עם כל חקירה בינלאומית שתיפתח בנושא ההדלפות.

חבריו של פוטין הרוויחו מיליונים 

רשת של עסקאות סודיות והלוואות בסך כולל של יותר משני מיליארד דולרים מוליכות לאדם אחד - ולדימיר פוטין - כך עולה מ"מסמכי פנמה", שהתפרסמו אתמול בגארדיאן הבריטי ובעוד שלל כלי תקשורת ברחבי העולם. שמו של הנשיא הרוסי לא מופיע באף אחד מהמסמכים, אולם התמונה לא מותירה מקום רב לספק: חבריו הרוויחו מיליונים מעסקאות שלא יכולות היו להיסגר ללא חסות משמעותית.‎

עזר לחבריו. פוטין (רויטרס)

מהמסמכים עולה כי משפחתו של פוטין הרוויחה חלק ניכר מהכסף הזה, ונדמה כי יש לו יד חופשית לעשות שימוש בכספי חבריו. המסמכים הם חלק מהדלפה חסרת תקדים של מיליוני מסמכים ממאגר "מוסאק פונסקה", פירמת עורכי הדין הרביעית בגודלה בעולם. מהמסמכים עולה כיצד העשירים ובעלי העוצמה מצליחים לנצל חוקי מס מגוונים ברחבי העולם בשלל דרכים.‎

שביל הכסף מתחיל בפנמה, וממשיך דרך רוסיה, שווייץ וקפריסין, וכולל בין היתר גם את אתר הסקי הפרטי שבו בתו הצעירה של פוטין, קתרינה, נישאה ב-2013. זרקור בולט במיוחד מאיר על סרגיי רולדוגין, חברו הטוב ביותר של פוטין שאף הכיר לו את אשתו ומשמש סנדק לבתו הבכורה מריה.

הדיקטטורים שהרוויחו מהעסקאות

פוטין עצמו קרא בעבר לא פעם לאזרחי רוסיה שלא להשתמש במקלטי מס אלא להשקיע את כספם ברוסיה. למרות זאת, מהמסמכים עולה כי חברים קרובים נוספים שלו עשו שימוש במקלטי מס כדי להחביא מיליונים, בהם סוחר הנפט גנדי טימצ'נקו, חבר קרוב של פוטין מזה 30 שנים; ארקדי ובוריס רוטנברג, חברי ילדות של הנשיא הרוסי וכיום קבלני ענק; וכן אחד מבעלי קבוצת הכדורגל "ארסנל", אלישר אוסמנוב. יש לציין כי אין עדות לפעילות בלתי חוקית של מי מהם.

גם אסד הרוויח (הטלוויזיה הרוסית)

המסמכים הרבים - יותר מ-11 מיליון מהם - הגיעו לעיתון הגרמני "סודויוטשה צייטונג", והופצו בקרב כלי התקשורת דרך איגוד עיתונאים חוקרים בינלאומי. כשראש ממשלת איסלנד, סיגמונדור דויד גונלאוגסון, נשאל על חלקו בפרשה - שמו עלה במסמכים בהקשר לחברה בשם "ווינטריס" - הוא הפסיק מיידית את הראיון ויצא מהחדר. "מה אתה מנסה להמציא כאן? זה לא מתאים", אמר לפני שיצא מהחדר, אך הספיק להצהיר כי מדובר בחברה שמדווחת באופן מלא לרשויות המס האיסלנדיות.

המסמכים קושרים לא פחות מ-72 מנהיגים בעבר ובהווה ל-"מוסאק פונסקה", בהם גם דיקטטורים המואשמים בבזיזת מדינותיהם. בין היתר עלו שמותיהם של נשיא מצרים לשעבר מובארק, מנהיג לוב לשעבר קדאפי ונשיא סוריה בשאר אסד. החברה טוענת, מצידה, כי פעלה במשך ארבעה עשורים מבלי שאי פעם תואשם בפלילים.