מה קרה לקנדית שהצטרפה לטליבאן?

בוורלי גיסברכט, עיתונאית נוצריה מקנדה, החליטה להתאסלם ולחקור מקרוב את ארגון הטליבאן - החלטה שהובילה לחטיפתה והיעלמותה. השבוע ישודר בערוץ 8 לראשונה הסרט "האישה שהצטרפה לטליבאן" על חייה

"שמי הוא חאדיג'ה עבדול קהאר, אני מוסלמית שהגיעה לאסלאם כתוצאה מאירועי ה-11 בספטמבר. בחיי הקודמים שמי היה בוורלי גיסברכט" - כך נפתח הסרט "האישה שהצטרפה לטליבאן". את הדברים אומרת עיתונאית, יזמית ומייסדת אתרי אינטרנט שיצאה לחקור את האסלאם בעקבות פיגועי הטרור שזעזעו את ארצות הברית והעולם כולו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הסרט מתאר מנקודת מבט אישית ואפילו אינטימית את חייה של גיסברכט שנולדה כקנדית נוצרייה, החליטה להתאסלם ולהציג את האסלאם הקיצוני - החלטה שהובילה לחטיפתה, היעלמותה ומותה. הצילומים של בוורלי מתחלפים במהלך הסרט בסרטים של הטליבאן בהם היא נראית מתחננת על חייה.

התאסלמה, הצטרפה לטליבאן - ונעלמה (ערוץ 8)

בעקבות לימודיה והתקרבותה לאסלאם, יצאה גיסברכט לחיות בקהיאר והקימה אתר אינטרנט שנועד לתת לאסלאם קול מול ההאשמות במערב והמתקפה באפגניסטן. היא חברה לעיתונאי מאל ג'זירה שחיבר אותה למנהיג טליבאן בפקיסטאן, אבל כשניסתה לשאול שאלות בפשוואר ובווזיריסטאן שבפקיסאן - במיוחד על זכויות הנשים - היא גילתה פנים אחרות ואלימות של האסלאם הקיצוני.

למרות שאמרה שוב ושוב שהיא מוסלמית, שהיא אוהבת את הג'יהאד ותומכת בפעילות הארגון, לוחמי הטליבאן לא האמינו לה וסיכלו את נסיונותיה להגיע עם מצלמה לבכירי הארגון ולשאול אותם על הדת והיחס לאסלאם. באחד מהמעברים שהארגון האסלאמי הקיצוני הקים סמוך לאפגניסטאן, היא נעצרה יחד עם המתרגם והנהג שלה - ונחטפה. כעבור זמן מה נודע כי איננה בין החיים. בעזרת חבריה בפקיסטאן ובקנדה, ערוץ 8 יביא לראשונה את סיפורה המלא של בוורלי.