מחקר: האם בני אדם ראו חדי קרן?

תגלית ארכיאולוגית מפתיעה בסיביר: חוקרים רוסים גילו גולגולת של יונק קדום שהאמינו כי נכחד לפני 350 אלף שנים - אך למעשה היה קיים עד לפני 29 אלף שנים, במקביל לקיומם של בני אדם באותו האזור. האם זה המקור לאגדות על קיומם של חדי קרן?

הדמיה: כך נראה חד הקרן הסיבירי (Wikimedia Common)

מחקר חדש קובע כי ייתכן וחדי קרן היו אמיתיים - ואף התקיימו במקביל לבני האדם הקדמונים. חוקרים מאוניברסיטת טומסק סטייט ברוסיה גילו שאריות גולגולות של קרנף קדום המכונה "חד הקרן הסיבירי", שכונה כך בשל הקרן העצומה שיצאה ממצחו וגרמה לו להיראות בדומה לחיה האגדית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעבר האמינו חוקרים כי החיה נכחדה לפני כ-350 אלף שנים, אולם המחקר שהתפרסם בחודש שעבר בכתב עת מדעי ומתבסס על הגולגולת שנמצאה במערב סיביר מעלה כי ייתכן ונכחדה רק לפני 29 אלף שנים - כלומר, במקביל לקיומם של בני אדם.

"ככל הנראה, האיזור היה מעין שמורה בה הצליח הקרנף לשרוד זמן רב יותר מאשר מקביליו בשאר העולם", הסביר הפלאונתולוג אנדריי שפנסקי. באיזור הזה חיו באותה תקופה גם בני אדם, מה שמעלה את האפשרות הסבירה שבני האדם נתקלו בחיה זו.

טרם התברר אם זה המקור לאגדות על חדי הקרן, הדומות יותר לסוסים ומחזיקים בקרן דקה וקצרה יותר. סברה אחרת ורווחת יותר גורסת כי המקור לאגדה הוא בכלל דגי החדשן חדקרן, שגם בראשם נעוצה קרן.