"מי שאומר שעתידה של אירן בדיונים ולא בטילים - טועה"

מנהיגה העליון של אירן יצא בהצהרה דרמטית, לפיה "מי שטוענים כי עתידה של אירן הוא בדיונים ולא בטילים הם או בורים או בוגדים". במקביל, ארה"ב ומעצמות אירופה שיגרו מכתב למזכ"ל האו"ם בו טענו כי ניסוי הטילים שנערך מוקדם יותר החודש מנוגד להסכם הגרעין. מזכ"ל האום: "הניסוי עורר דאגה, המעצמות יצטרכו להחליט"

חמינאי. "בורים או בוגדים" (רויטרס)

"מי שאומר כי עתידה של אירן נמצא במשא ומתן ולא בטילים - טועה", הצהיר היום (רביעי) המנהיג העליון של אירן, עלי חמינאי. בציטוט שהופיע באתרו הרשמי נכתב עוד כי אלו המאמינים שיש להתמקד בשיחות ולא ביכולות בליסטיות הם "בורים או בוגדים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האם יוטלו סנקציות על אירן? המעצמות קראו לאו"ם לפעול בנושא, אך מזכ"ל האו"ם באן קי-מון התייחס היום לניסויי הטילים ואמר כי "ההחלטה נתונה בידי המעצמות, שיקבעו אם יוטלו סנקציות חדשות". באן גינה את ניסויי הטילים ואמר כי "הדבר גרם לדאגה ובהלה".

"מעורר דאגה". באן (רויטרס)

בשיחה עם כתבים בז'נווה אמר באן כי "מתוך ההסכם עם המעצמות, האירנים ערכו ניסויי טילים והדבר גרם גם לבהלה". הוא ציין כי חברי מועצת הביטחון יידרשו לשאלה. מוקדם יותר היום אמר גורם במשרד החוץ הרוסי כי "ניסוי הטילים של אירן אינו הפרה של הסכם הגרעין". על פי דיווח בסוכנות בידיעות אינטרפקס, הגורם טוען כי על פי ההסכמות, אין מניעה שאירן תערוך ניסוי בטילים אותם שיגרה.

המעצמות: "הפרה של ההסכם" (רויטרס)

ארה"ב ואירופה למזכ"ל האו"ם: "מודאגים מהאיום על ישראל"

אמש שיגרו ארה"ב ובנות בריתה האירופאיות מכתב למזכ"ל האו"ם באן קי-מון בו טענו כי ניסוי הטילים הבליסטיים שערכה אירן בתחילת החודש עומד בניגוד מוחלט להחלטת מועצת הביטחון של האו"ם ושל הסכם הגרעין בין המעצמות לטהרן. "מדאיג אותנו שמנהיגי אירן טענו שהטיל יאיים על ישראל", כתבו.

"הטילים בהם נערך הניסוי יכולים לשאת ראש נפץ גרעיני - מה שמנוגד להסכם ולהחלטת האו"ם", כתבו מעצמות המערב במכתב אליו הצטרף גם באן קי-מון והעבירו למועצת הביטחון. "אנחנו מבקשים לשקול מה היא התגובה הראויה להפרה בוטה זו", הוסיפו המעצמות.

במכתב ששלחו ארה"ב, אנגליה, גרמניה, צרפת וספרד הן התבטאו נגד טהרן בלשון קשה, אך נמנעו לחלוטין מלכנות את ניסוי הטילים "הפרה של ההסכם". דיפלומטים מערביים העריכו כי תגובת האו"ם שוב תהיה רכה וכי הסיכוי להטלת סנקציות חדשות על אירן הוא קלוש.

סוריה וסין: "מתנגדות לסנקציות חדשות"

מנגד, על פי דבריהם של בכירים במטה האו"ם הניסוי שערכה טהרן אכן מנוגד להסכמים - אך אינו מפר לחלוטין את הסעיפים המרכזיים בהם. דברים אלו מצטרפים להבהרה של סין ורוסיה כי הן מתנגדות להטלת סנקציות חדשות, מה שמטיל בספק כל פעולה נחרצת נגד אירן.

בתחילת החודש ערכו משמרות המהפכה האירניות ניסוי בטילים בליסטיים במסגרת תרגיל צבאי במדינה, כך דיווחה סוכנות הידיעות האירנית ISNA. "הניסוי נועד להראות את כוח ההרתעה של הרפובליקה האסלמית", נמסר בדיווח. "ירי הטילים ממחיש את יכולותיה של אירן להדוף כל איום הגד המהפכה האסלאמית, המדינה והריבונות שלה", נמסר עוד בהודעה. הטילים עצמם נורו ממספר אתרי שיגור שמפוזרים ברחבי המדינה.