מעצמות המערב לאו"ם: ניסוי הטילים של אירן מנוגד להסכם הגרעין

ארה"ב וארבע מדינות מערביות נוספות שלחו למזכ"ל האו"ם מכתב בו הן טוענות כי הניסוי שערכה טהרן בתחילת החודש מנוגד להסכם הגרעין ומהווה איום על ישראל. עם זאת, לכל אורך המכתב נמנעו המדינות מלקרוא לניסוי "הפרה של ההסכם", מה שהביא דיפלומטים מערביים להניח כי האו"ם לא ינקוט נגד טהרן בסנקציות חדשות

ארה"ב והמערב שוב נגד אירן

ארה"ב ובנות בריתה האירופאיות שיגרו הלילה (שלישי) מכתב למזכ"ל האו"ם באן קי-מון ובו הן טוענות כי ניסוי הטילים הבליסטיים שערכה אירן בתחילת החודש עומד בניגוד מוחלט להחלטת מועצת הביטחון של האו"ם ושל הסכם הגרעין בין המעצמות לטהרן. "מדאיג אותנו שמנהיגי אירן טענו שהטיל יאיים על ישראל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הטילים בהם נערך הניסוי יכולים לשאת ראש נפץ גרעיני - מה שמנוגד להסכם ולהחלטת האו"ם", כתבו מעצמות המערב במכתב אליו הצטרף גם באן קי-מון והעבירו למועצת הביטחון. "אנחנו מבקשים לשקול מה היא התגובה הראויה להפרה בוטה זו", הוסיפו המעצמות.

במכתב ששלחו ארה"ב וארבע המדינות האירופאיות בהן: ארה"ב, אנגליה, גרמניה, צרפת וספרד הן התבטאו נגד טהרן בלשון קשה, אך נמנעו לחלוטין מלכנות את ניסוי הטילים"הפרה של ההסכם". דיפלומטים מערביים העריכו כי תגובת האו"ם שוב תהיה רכה וכי הסיכוי להטלת סנקציות חדשות על אירן הוא קלוש.

"ניסוי הטילים הפר את ההסכם" (רויטרס)

על פי דבריהם של בכירים במטה האו"ם, הניסוי שערכה טהרן מנוגד להסכמים, אך אינו מפר לחלוטין את הסעיפים המרכזיים בהם. דברים אלו מצטרפים להבהרה של סין ורוסיה כי הן מתנגדות להטלת סנקציות חדשות, מה שמטיל בספק כל פעולה נחרצת נגד אירן.