נמל התעופה שהפך למוקד טרור

מאז סוף שנות ה-70 נמל התעופה בקפריסין חווה ארבע תקריות ביטחוניות שונות שהאחרונה שבהן היא חטיפת המטוס המצרי שיצא מאלכסנדריה לקהיר ונחת באי הקטן. במהלך השנים טרוריסטים מרחבי העולם, בהם גם אנשי החזית העממית הפלסטינית, נחתו בנמל בו התנהלו חילופי אש כבדים - וגופות נותרו על מסלול ההמראה

4 עשורים של תקריות בנמל בלרנקה (prezatv)

חטיפת המטוס המצרי הבוקר (שלישי) לנמל התעופה בלרנקה שבקפריסין הפנתה שוב את תשומת הלב העולמית לנמל הקטן שכבר ידע מקרים דומים ותקריות קשות בהרבה בעבר. האירוע היום הוא הרביעי במספר בארבעת העשורים האחרונים, בהם כוחות ביטחון נפרשו על המסלולים על מנת להתמודד עם איומים שונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בחודש אוקטובר 1977 טיסת חברת התעופה הגרמנית "לופטהאנזה" שיצאה מפלמה דה-מיורקה לכיוון פרנקפורט נחטפה על 91 נוסעיה. החוטפים, חברי החזית העממית לשחרור פלסטין, הנחיתו את המטוס בלרנקה משם יצאו עם בני הערובה לנמל התעופה במוגדישו בירת סומליה. כוחות של היחידה ללחימה בטרור של גרמניה השתלטו על המטוס כשנחת, הרגו 3 חוטפים ועצרו אחד נוסף.

פחות מארבעה חודשים לאחר מכן, בחודש פברואר 1978, כוח של היחידה המיוחדת ללחימה בטרור של צבא מצרים הוזעק לנמל התעופה הקפריסאי לחכות לנחיתתו של מטוס ועליו שני חוטפים ו-15 בני ערובה. החוטפים, אזרחי כווית וירדן, חטפו את בני הערובה לאחר שהתנקשו בחייו של יוסף סבעי, חברו של הנשיא המצרי דאז סאדאת ועורך העיתון המקורב לנשיא.

ההתנקשות בסבעי התרחשה במלון הילטון בניקוסיה, משם נמלטו שני החוטפים עם בני הערובה. השניים ביקשו להימלט מהאי אך נקלעו לקרב יריות קשה עם הכוח המצרי שהמתין להם במסלול. בחילופי האש נהרגו שני החוטפים ואיתם 15 לוחמים מהיחידה המצרית.

המטוס המצרי שנחטף (רויטרס)

עשור מאוחר יותר, באפריל 1988, מטוס בואינג 747 שעשה דרכו מתאילנד לכווית נחטף ונחת על מנת לתדלק בנמל הקפריסאי. החוטפים דרשו להמשיך לאלג'יריה ובמהלך המשא ומתן רצחו שני אזרחים כווייתים והשליכו גופותיהם על מסלול ההמראה. לבסוף המטוס אכן שוחרר והמשיך למדינה האפריקאית.

היום בשעות הצהרים, בתום מספר שעות של משא ומתן, שוחררו כל נוסעי ואנשי הצוות של מטוס חברת "איג'יפט-אייר" שנחטף על ידי אזרח מצרי שככל הנראה היה מעורער בנפשו. המטוס היה בדרכו מאלכסנדריה לקהיר והוסט ממסלולו לעבר לרנקה. נשיא קפריסין הבהיר כי למעשה אין קשר לטרור.