ה-FBI הצליח לפרוץ לאייפון של המחבל מסן ברנרדינו

אחרי חודשים של חקירה ודיונים משפטיים סוכנות הביון הפדרלית בארה"ב הודיעה כי אינה זקוקה לאישור בית המשפט על מנת לפרוץ למכשיר ה"אייפון" של המחבל מסן ברנדרינו - משום שהצליחה לעשות זאת בעצמה. גם חברת "אפל" שסירבה לפרוץ למכשיר בטענה להגנת הפרטיות יכולה להיות מרוצה משום שלא שיתפה פעולה עם הממשלה

מכשיר האייפון של המחבל נפרץ (רויטרס)

משרד המשפטים האמריקני משך אמש (שני) את הבקשה לצו שיחייב את חברת "אפל" לפרוץ את מכשיר האייפון של המחבל מסן ברנרדינו. משיכת הבקשה הגיעה לאחר שבעזרת "גורם מחוץ לממשל" ה-FBI הצליח לפרוץ בעצמו את המכשיר ולחלץ את המידע הדרוש לחקירה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתחילת חודש דצמבר האחרון רצחו זוג מחבלים 14 בני אדם בעיירה סן ברנרדינו בארה"ב. לאחר שנהרגו במהלך המצוד אחריהם, ניסה ה-FBI לאתר את שותפיהם דרך מכשיר ה"אייפון" של המחבל. חברת "אפל" סירבה להעניק לסוכנות הביון גישה למכשיר, בטענה כי מדובר במהלך שיהפוך לתקדים של חדירה לפרטיות.

ה-FBI משך את העתירה (רויטרס)

אמש, לאחר חודשים של מאבקים משפטיים הודיעה סוכנות הביון הפדרלית כי היא הצליחה לפרץ למכשיר ללא עזרת ענקית הטכנולוגיה. "אפל" בירכה על המהלך והתחייבה להמשיך ולפעול לאבטחת מכשיריה, לצד המשך הסיוע לממשל בחקירות אחרות.

למעשה מדובר בניצחון לשני הצדדים. מחד, ענקית הטכנולוגיה לא ייצרה "דלת אחורית" להצפנה המקיפה של מערכת ההפעלה iOs9. מאידך, הממשל האמריקני השיג את שביקש דרך חשיבה מחוץ לקופסא ומציאת פתרון טכני לבעיה.

גם בישראל אפשר להיות מרוצים מהפתרון שמצא ה-FBI. על פי ההערכות אחד הגורמים בהם נעזר הממשל הוא חברת "cellebrite" הישראלית שמספקת מערכות לפריצת מכשירי סלולר לעשרות שרותי ביטחון בעולם.