חשש בטורקיה: מתקפה בבתי ספר וגנים יהודים

גורמי ביטחון במדינה התריעו כי ארגון דאע"ש מתכנן פעולות טרור במוקדים יהודיים ברחבי איסטנבול בגנים, בבתי ספר ובמרכזי נוער. 6 פעילים נעצרו ונחקרו: "המזימה עשויה לצאת לפועל כבר בימים הקרובים"

"ממשיכים להגביר את הכוננות". איסטנבול, ה (רויטרס)

איום הטרור על הקהילה היהודית בטורקיה מתגבר: רשת "סקיי ניוז" חשפה הערב (שני) כי פעילי ארגון דאע"ש מתכננים לרצוח ילדים יהודים בטורקיה. על פי הדיווח, המפגעים התכוונו לתקוף גני ילדים, בתי ספר ומרכזי נוער ברחבי טורקיה. גורמי מודיעין במדינה אמרו כי מדובר ב"איום מיידי", שסוכל לפחות בחלקו כאשר נעצרו שישה מפעילי הארגון. הדיווח מגיע שעות ספורות לאחר החרפת אזהרת המסע מצד ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הרשת דיווחה כי שישה פעילים "מהח'ליפות" נעצרו בעיר הדרומית גזיאנטפ, ובחקירתם התגלתה התכנית הרצחנית: הם מסרו בחקירה כי אחת המטרות הייתה אמורה להיות בית הכנסת "ביוגלו" באיסטנבול - הסמוך לבית ספר ומרכז קהילתי.

"לאור הנסיבות הללו, צעדי ביטחון משמעותיים ננקטים - עוד מעבר לרמת הביטחון הגבוהה בה פועלת המשטרה הטורקית", סיפר גורם בכיר לרשת "סקיי". לדבריו, גם הקהילה היהודית הותרעה בנוגע לכוונות של ארגון הטרור: "פעילויות סמויות מיושמות מסביב לשעון", הדגישו במדינה, "זה איום אמין ומזימה פעילה למרות המעצר".

הגורם טען כי דאע"ש עומד גם מאחורי המתקפה בבריסל וגם מאחורי זו באיסטנבול, שכוונה לעבר תיירים ישראלים: "הארגון ממשיך לנסות ולפגוע בטורקיה וגם במדינות אחרות, כשהקהילה היהודית על הכוונת. אנחנו לא יודעים אם המתקפה תצא לפועל ב-24 השעות הקרובות או בימים הקרובים".

זירת הפיגוע באיסטנבול (רויטרס)

אזהרת המסע הוחמרה: "ממליצים להימנע מביקור"

היום החמיר המטה ללוחמה בטרור את אזהרת המסע לטורקיה - מרמה 3 ל-2. "על רקע הערכת מצב שהתקיימה, עולה כי גובר האיום לפיגועים נוספים מצד גורמי טרור, בדגש על המדינה האסלאמית, על יעדי תיירות ובכללם תיירים ישראלים", נכתב בהודעה. "בהתאם מחמיר המטה ללוחמה בטרור את אזהרת המסע לתורכיה לרמת איום קונקרטי גבוה (רמה 2) וממליץ להימנע מביקור בה".

בסוף השבוע הזהיר משטרת טורקיה מפני פיגועים של ארגון הטרור המדינה האסלאמית בבתי כנסת ובכנסיות במהלך חג הפסחא: על פי ההודעה, קיים חשש שיהודים ונוצרים יהיו יעד להתקפות טרור של הארגון.

ההתרעה החריגה מגיעה כשבוע לאחר ששלושה ישראלים נרצחו, ועוד עשרה נפצעו בפיגוע באיסטנבול, שבוצע בידי דאע"ש.  כוחות המשטרה הזהירו כי חברי ארגון הטרור סרקו בימים האחרונים אחר יעדים לפיגועים, בהם גם קונסוליות ושגרירויות, ובעיקר כנסיות ובתי כנסת באנקרה.

שלושה תיירים ישראלים נהרגו באיסטנבול כשהמחבל המתאבד שביצע את הפיגוע הקטלני פוצץ עצמו ברחוב הראשי באיסטנבול בשבוע שעבר. ארבעה בני אדם נהרגו בפיגוע ועוד כ-40 נפצעו, מהם 11 ישראלים שנפצעו בדרגות שונות. גופותיהם של אברהם גולדמן, יונתן (יוני) שור ושמחה דמרי ז"ל נחתו יום לאחר האירוע הקשה בישראל.