האיום המרתיע מכל: "טרוריסטים יכולים ליצור פצצה גרעינית"

ימים לאחר מתקפת הטרור הקטלנית בבריסל, מזהיר ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית כי לחברי ארגוני טרור יש את המידע הדרוש ואת האמצעים ליצור פצצה גרעינית - ולעשות בה שימוש לצורך פיגוע הרסני. "על מדינות העולם להכיר באיום הזה ולעשות כל שניתן להילחם בו", אמר. לאחר הפיגוע בבריסל התברר כי המחבלים עקבו אחר מתקני גרעין

ימים לאחר מתקפת הטרור הקטלנית בבריסל והפחד שפשט באירופה מאיום הטרור, יש מי שמזהיר מהסכנה האמיתית לשלום העולם החופשי: ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, יוקיה אמאנו, מתריע היום (שבת) מפני האפשרות לפיה חברי ארגוני טרור ייצרו פצצה גרעינית - וישתמשו בה לביצוע פעולת טרור בהיקף הרסני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"לטרוריסטים יש את האמצעים ואת הידע הדרוש ליצור פצצה גרעינית", הזהיר אמאנו, ימים לפני ש-50 מנהיגים מכל רחבי העולם יתכנסו בוושינגטון לפסגה שתעסוק בדיוק בכך - באיום הטרור הגרעיני על העולם. "הטרור מתפשט ברחבי העולם, והאפשרות שייעשה שימוש בנשק גרעיני קיימת", הבהיר אמרנו בריאיון לסוכנות הידיעות הצרפתית.אמאנו קרא למדינות העולם להיערך עם אמצעים להתמודדות עם אפשרות הרסנית שכזו ואמר כי "מדינות שלא יכירו בכך שזהו איום שקיים ובסכנה שהוא עלול להביא עמו, הן הבעיה הכי גדולה". עוד הזהיר אמאנו מניסיון של טרוריסטים לפגע במתקני גרעין על מנת להוביל לנזק עצום שיוביל לקורבנות רבים. כיום, קרוב לאלף מתקנים גרעיניים ברחבי העולם מאובטחים בקפידה - אולם נעשים מאמצים לצמצם את מאגרי הגרעין, גם בשל האפשרות שיהוו מטרה עבור ארגוני טרור.

המחבלים מבריסל עקבו אחר מתקני גרעין

שלשום דיווחו כלי תקשורת בבלגיה כי מחקירת חוליית הטרור של דאע"ש, העומדת מאחורי ביצוע פיגועי ההתאבדות בנמל התעופה ובתחנת המטרו בבריסל בהם נהרגו 31 בני אדם, עלה כי המחבלים התחקו אחר מתקני גרעין ואף עקבו אחר מדען גרעין - אותו תכננו לחטוף.במהלך הפשיטה על רובע מולנבק בבריסל בחיפוש אחר המחבל הנמלט מפריז בתחילת השבוע, נמצא בין חפצי המחבלים תיעוד של תחנה גרעינית בלגית ומעקב אחרי מדען גרעין בלגי שהתגורר סמוך לבריסל.

החוקרים מצאו 12 שעות של חומרים מוקלטים ובהם כניסה לביתו של אחד המדענים - ומעקב אחריו עולה לאוטובוס לכיוון הכור הגרעיני. שמו של המדען אחריו עקבו המחבלים טרם פורסם. החוקרים סבורים שחוליית המחבלים תכננה או לפחות בדקה אפשרות של חטיפת מדען הגרעין. באתרRTL הבלגי דווח שהכור שהיה תחת מעקב של האחים אל בקראווי ואשתו של אחד האחים, מוחמד בקראווי, שהציבו את המצלמות.