התחרט וברח: המחבל מפריז מתוודה

סלאם עבד א-סלאם, המחבל שנמלט מצרפת לבלגיה לאחר מתקפת הטרור בפריז ונלכד בבריסל, חשף בפני חוקריו שהחליט ברגע האחרון לא לבצע פיגוע התאבדות. הוא סיפר כי הסיע את המחבלים, ברח למטרו ומשם הגיע לבלגיה

סלאח עבד א-סאלם

ארבעה חודשים לאחר שנמלט, נעצר השבוע סלאח עבד א-סלאם בבריסל ונלקח לחקירה בגין מעורבותו במתקפת הטרור בפריז בחודש נובמבר. בחקירתו שפרטיה נחשפים היום (שישי), סיפר עבד א-סלאם למשטרת בלגיה כי החליט ברגע האחרון שלא להוציא לפועל את תכניתו להיות מחבל מתאבד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בחקירתו אמר עבד א-סלאם לחוקריו כי לא ידע כלל על שלושת המחבלים המתאבדים שפוצצו עצמם באולם הבטקלאן, אך כן חשף כי תשעה פעילים נוספים היו מעורבים בתכנית לבצע את הפיגוע באצטדיון בפריז.

מתקפת הטרור בפריז בנובמבר (רויטרס)

אזרחי פריז מנסים להתאושש לאחר הפיגוע (רויטרס)

לטענתו, אחד ממארגני המתקפה הרצחנית היה אחיו איברהים שהורה לו לשכור רכבים וחדרי מלון, והוא זה שמסר לו את חגורת הנפץ לדירת המסתור בה שהה. "כל פעם שהייתי צריך לשלם על דברים במסגרת תכנון המתקפה, הכסף הגיע ממנו", אמר עבד א-סלאם לחוקריו.

למרות האצבע המאשימה כלפי אחיו, דאג עבד א-סלאם בחקירתו להבהיר כי המוח מאחורי התכנית כולה היה אבאעוד. "הכרתי את אבאעוד דרך אחי ואחי הוא זה שסיפר לי שהוא האחראי", סיפר. "פגשתי אותו בלילה שלפני המתקפה, וזו הייתה הפעם היחידה בחיי שראיתי אותו".

כשהגיעו חוקריו לתחקר אותו על ליל המתקפה, אז היה אמור לפוצץ עצמו באצטדיון בפריז עם שלושה מחבלים מתאבדים נוספים, הסביר עבד א-סלאם מדוע שינה את דעתו. "הייתי אמור ללכת לאצטדיון כמבקר, אבל לא היה לי כרטיס", אמר. "כשחניתי את הרכב בחוץ והורדתי את שלושת האחרים שיניתי את דעתי. נסעתי קצת באזור ואז ברחתי לתחנת המטרו הקרובה". לאחר שנמלט מהמקום חבר עבד א-סלאם לשני חברים איתם נמלט לבלגיה. בתום מצוד ארוך הוא נלכד בבריסל.