המחדל הבלגי: שרי הפנים והמשפטים בקישו להתפטר - וסורבו

הדי הפיגוע הקטלני בבריסל מחלחל גם למערכת הפוליטית, כששני שרים בכירים ניסו להתפטר - אך סורבו על ידי ראש הממשלה. "בעת מלחמה לא נוטשים את שדה הקרב", נימק את הסירוב. ניסיון ההתפטרות נבע מההאשמות באוזלת יד לאחר שהתגלה כי הממשל הבלגי הוזהר מפני אחד המחבלים כבר לפני שנה, עת גורש מטורקיה

שר הפנים הבלגי ג'אן ג'מבון (רויטרס)

שרי הפנים והמשפטים של בלגיה ביקשו היום (חמישי) להתפטר לאחר כישלון כוחות הביטחון למנוע את הפיגוע המשולב בבריסל בתחילת השבוע - על אף שאחד מאנשי דאע"ש האחראים לפיגוע כבר נתפס בעבר וגורש על ידי טורקיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שר הפנים ג'אן ג'אמבון הגיש את מכתב ההתפטרות שלו לראש הממשלה שארל מישל - שסירב לקבלו. לפי ראיון שנתן ג'אמבון לרשת הטלוויזיה VTM, ראש הממשלה השיב לו כי "בזמן מלחמה אתה לא יכול לנטוש את שדה הקרב". גם שר המשפטים קואן ג'ן ניסה להתפטר, אך על פי הודעת משרד הדובר שלו הוא צפוי להישאר לעת עתה בתפקיד.

ברשויות בבלגיה מתמודדים בימים האחרונים עם האשמות קשות בסרבול ואוזלת יד, במיוחד לאחר שנשיא טורקיה הודיע אתמול כי ארצו גירשה לאירופה את אבירהים אל בקראווי, אחד המחבלים המתאבדים שביצעו את הפיגועים ביום שלישי, עוד בשנה שעברה - ואף הזהירה את הממשל הבלגי מכך שמדובר במיליטנט קיצוני ומסוכן. עם זאת, בשל חוסר ראיות שוחרר אל בקראווי על תנאי.

"אפשר לשאול איך זה קרה,, במיוחד אחרי שמישהו אמר שפספסנו את ההזדמנות לתפוס אותו עוד כשהיה בטורקיה - אני מבין את השאלות הללו", הודה ג'אמבון. לדבריו, "בנסיבות הללו היה זה נכון לקחת אחריות פוליטית". ג'ן הוסיך כי "זה לא פשוט להכניס לכלא אדם ששוחרר על ידי בית המשפט - למרות שזה מה שהיה כדאי לעשות במקרה של אל בקראווי".