אגדת הכדורגל יוהאן קרויף הלך לעולמו

השחקן והמאמן ההולנדי המהולל הלך לעולמו בגיל 68 לאחר מאבק במחלת הסרטן. כשחקן הוביל את קבוצת אייאקס אמסטרדם להישגים רבים, בהם 8 אליפויות הולנד ו-3 גביעי אירופה לאלופות. כמאמן הוביל את ברצלונה ל-11 תארים, בהם ארבע אליפויות וגביע אירופה לאלופות הראשון בתולדותיה

הלך לעולמו בגיל 68. קרויף (רויטרס)

עולם הספורט מרכין את ראשו: יוהאן קרויף, מגדולי הכדורגלנים בכל הזמנים, הלך היום (חמישי) לעולמו בגיל 68 לאחר מאבק במחלת הסרטן. באתר האינטרנט שלו נכתב כי בזמן מותו היה מוקף בחברים ובבני משפחתו בברצלונה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

קרויף נולד באמסטרדם והחל את הקריירה שלו במחלקת הנוער של אייאקס כשהיה בן 10. בגיל 17 ערך את הופעת הבכורה שלו בקבוצה הבוגרת של אייאקס ובשנים שלאחר מכן הוביל את הקבוצה לשמונה אליפויות הולנד ושלושה גביעי אירופה לאלופות.

לאחר תשע שנים באייאקס הוא עבר לברצלונה וזכה עם הקבוצה באליפות ספרד. הוא אף הוביל את נבחרת הולנד לגמר מונדיאל 1974 וזכה במהלך הקריירה שלוש פעמים בפרס כדורגלן השנה באירופה.

ב-1985 החל קרויף את השלב השני שלו בעולם הכדורגל וחזר לאייאקס, הפעם בתור המאמן. כמאמן זכה עם הקבוצה פעמיים בגביע הולנד ואף הצעיד אותה לזכייה בגביע אירופה למחזיקות גביע.

קרויף במדי נבחרת הולנד, מאי 1974 (Nationaal Archief)

ב-1988 מונה למאמן ברצלונה ותחת הדרכתו הגיעה הקבוצה להישגים יוצאי דופן. ברצלונה זכתה בארבע אליפויות ספרד ברציפות בשנים 1991-1994 וב-1992 זכתה לראשונה בתולדותיה בגביע אירופה לאלופות. הקבוצה אף זכתה בתקופתו של קרויף בגביע אירופה למחזיקות, הסופר קאפ האירופי ושלוש פעמים בסופר קאפ הספרדי.

יוהאן קרויף הוא אביו של ג'ורדי - גם הוא כדורגלן עבר, שמשמש כיום כמנהל הספורטיבי של מכבי תל אביב. לפני שנתיים הגיע קרויף לבקר את בנו בישראל ונפגש בין היתר עם נשיא המדינה דאז שמעון פרס.