האזרחים הכריעו: דגל ניו זילנד החדש הוא הדגל הישן

לאחר סדרת משאלי עם שנערכה במדינה ומיליונים שבוזבזו על התהליך, קבעו אזרחי ניו זילנד שלא להחליף את דגל המדינה, עליו מתנוסס גם הדגל הבריטי, ולהותירו כפי שהוא. מהתוצאות עולה כי 56% מהמשתתפים במשאל העם הצביעו נגד השינוי, לו קיווה במיוחד גם ראש הממשלה ג'ון קי

ההצעה שנדחתה (מימין) - והדגל שיישאר (משמ (Sky News)

הדגל החדש של ניו זילנד הוא הדגל הישן: יותר מ-2 מיליון אזרחים של המדינה המרוחקת שבאוקיינוס השקט הכריעו היום (חמישי) במשאל העם הגדול, כי דגל המדינה לא יוחלף לדגל חדש שדגל בריטניה אינו מופיע עליו - ויישארו עם הדגל המוכר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

למרות הקמפיין להחלפת הדגל לכזה עם סמל שרך הכסף, המאפיין את ניו זילנד, שהוביל ראש הממשלה ג'ון קי - הכריעו אזרחי ניו זילנד להישאר עם דגל הכוכבים הישן, עליו מתנוסס גם דגל בריטניה בפינה השמאלית העליונה, שהפך לדגלה הרשמי של המדינה בדיוק היום, 24 במרס, לפני 114 שנים.

מתוצאות ההצבעה עולה כי 56.6% ממשתתפי משאל העם - כמיליון ו-200 אלף מצביעים, הצביעו בעד הדגל הנוכחי, ואילו 43.2% מהמצביעים - מעל 900 אלף, דווקא רצו להחליפו לדגל חדש שנבחר מבין עשרות עיצובים חדשים שהוצעו.

אישור רשמי להחלטה יפורסם ביום רביעי הבא, אולם הפור נפל - וניו זילנד תישאר עם הדגל הנוכחי, בו באה לידי ביטוי היותה של המדינה קולוניה בריטית. בעבר התקיימו מספר ניסיונות להחליף את הדגל או לשלב בו את סמל שרך הכסף - אך כולם כשלו, כמו הניסיון הנוכחי.

הניו-זילנדים בזבזו קרוב ל-26 מיליון דולרים ניו-זילנדיים על מיזם משאל העם (למעלה מ-65 מיליון שקלים), שבסופו נותר דגל המדינה כפי שהוא. סגן ראש הממשלה, ביל אינגליש, מסר כי "אולי יש רבים שמאוכזבים מההחלטה, אבל עלינו לכבדה. כך הוכרע שניו זילנד תיוצג בפני העולם - וכך יהיה".