ארדואן חושף: "המחבל גורש מארצנו ב-2015, הזהרנו את בלגיה"

מחדל? אברהים בקראווי, אחד המחבלים שהתפוצצו בנמה"ת בבריסל, גורש מטורקיה בשנה שעברה. הנשיא ארדואן אמר הערב כי למרות אזהרה שמדובר בפעיל טרור, הוא שוחרר ממעצר לאחר שהרשויות בבלגיה לא הצליחו להוכיח זאת. הנשיא אובמה הדגיש: "המלחמה בדאע"ש - עדיפות עליונה". נמשך המצוד הנרחב אחר המחבל השלישי מנמל התעופה

פרטים חדשים על השתלשלות הפיגועים בבריסל: נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן הודיע היום (רביעי) כי אחד המחבלים שביצע את מתקפת הטרור - איברהים בקראוי, שהתפוצץ בנמל התעופה -  שהה בעבר בארצו וגורש ממנה ביוני 2015. ארדואן הדגיש כי טורקיה גירשה את החשוד לבקשתו להולנד - והתריעה בפני הרשויות בהולנד ובבלגיה כי מדובר בפעיל מיליטנטי קיצוני. עם זאת, בניגוד להמלצות של אנקרה, ככל הנראה לא ננקטו צעדים כנגד המחבל - והוא שוחרר לאחר זמן קצר. במקביל, בבלגיה נמשכת הכוננות הגבוהה ונמל התעופה יישאר סגור גם ביום שישי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"למרות אזהרותינו כי מדובר בטרוריסט זר, בלגיה לא הצליחה לבסס קשר בינו לבין טרור", הוסיף ארדואן. לדבריו, בקראוי - שאחיו היה המחבל המתאבד שביצע את הפיגוע במטרו - נעצר בגבול עם סוריה סמוך לעיר גזיאנטפ ובלגיה עודכנה בגירוש ב-14 ביולי 2015. טרם התברר האם מדובר באותו חשוד שהיה ברשימת המעקב של האינטרפול, אך המידע המצטבר חושף כי ייתכן והיה ניתן למנוע את שפיכות הדמים.

אובמה: "זו העדיפות העליונה שלי"

לאחר שארגון דאע"ש לקח אחריות על מתקפת הטרור בבלגיה, שאחד ממבצעיה עדיין לא נתפס, הרשויות בבלגיה הבהירו כי קיים איום למתקפת טרור נוספת. במקביל, מעצמות המערב נערכות ככל הנראה לתגובה בסדר גודל משמעותי: נשיא ארה"ב ברק אובמה הבהיר כי ארצות הברית "תרדוף אחר דאע"ש באגרסיביות, זו עדיפות עליונה שלנו" - כתגובה לביקורת הרבה על אוזלת היד בטיפול בארגון המדינה האסלאמית.

"הגישה האמריקנית נגד דאע"ש נועדה להשתנות מדי פעם - אך נותרנו מחויבים להגן על אמריקנים. העולם חייב להתאחד מול הטרור", הבהיר אובמה במסיבת עיתונאים בארגנטינה, "אנחנו נסייע ככל הניתן לרשויות לחקור את הפיגועים בבריסל". מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי הודיע על ביקור דחוף בבלגיה, שם ייפגש עם בכירים ברשויות בבלגיה ובאיחוד האירופי וידון עמם בהיערכות המדינית והביטחונית.

זמן קצר קודם לכן העריך בכיר אמריקני - ראש ועדת המודיעין של בית הנבחרים - כי המתקפות בבלגיה היו ככל הנראה מכוונות כלפי אזרחים אמריקנים, וציין כי מזוודות הנפץ התפוצצו ליד דוכן של חברת התעופה "יו.אס איירליינס" במטרה לפגוע בתיירים מארה"ב.

נמל התעופה נותר סגור, המטרו נפתח תחת אבטחה כבדה

לאחר שבתקשורת הבלגית התפרסמו דיווחים סותרים על תפיסתו של נג'ם אל-עשראווי, המחבל שעל פי ההערכות צולם לצד שני המחבלים המתאבדים ותועד נמלט מנמל התעופה, הודיע היום התובע הפדרלי של בלגיה כי "הוא טרם נלכד". אל עשראווי נחשב למהנדס מטעני הטרור של דאע"ש והחיפושים אחריו ברחבי המדינה מתרחבים - ונבדקת האפשרות כי החולייה בראשותו תכננה פיגוע נוסף - שעשוי לצאת לפועל. ההערכה מתבססת על חומרי הנפץ שנמצאו בדירה. 

התובע עדכן כי מספר ההרוגים במתקפת הטרור עלה ל-31 בני אדם, 270 נפצעו בשתי הזירות. התובע הכללי הבלגי התייחס לשלל הדיווחים הסותרים ברשתות התקשורת במדינה והודיע כי אל-עשראווי עוד לא נתפס וכי המאמצים ללכידתו נמשכים. זאת לאחר שמוקדם יותר דווח שנתפס, וזמן קצר לאחר מכן פורסם שמדובר בטעות בזיהוי ולא מדובר באל-עשראווי. במשטרה סירבו לאשר או להכחיש את הדיווחים והודיעו כי נמל התעופה בבריסל יישאר סגור גם מחר ומחרתיים. עם זאת, המטרו שספג פיגוע נפתח מחדש תחת אבטחה ניכרת.

התובע הבלגי מסר בתדרך לעיתונאים פרטים נוספים על זהות המחבלים ועל חפצים שנמצאו בחיפוש בבתי המסתור שלהם בבריסל. לדבריו, החשוד האמצעי מבין השלושה שתועדו בנמל התעופה הוא אברהים בקראווי - שהתפוצץ בשדה. אחיו התאום חאלד בקראווי ביצע את הפיגוע במטרו. זהות המצולם השלישי בתמונה - המחבל משמאל, שעל פי ההערכות התפוצץ גם הוא בשדה, לא ידועה בשלב זה.

החשוד שנראה בסרטון עם כובע מצחייה לראשו השאיר תיק עם מטענים - ונמלט. מהחקירה עולה בנוסף כי פיגוע בהיקף גדול הרבה יותר נמנע לאחר שמזוודת הנפץ השלישית שנמצאה ונוטרלה בנמל התעופה הייתה גדולה יותר מהשתיים שהתפוצצו.

עוד נמסר כי באחת הדירות עליהן פשטו השוטרים, הם מצאו מחשב עם חומרים מפלילים ובהם גם מסר של אברהים בקראווי: "אם אני אחכה, בסוף אמצא את עצמי בתא בכלא".  בדירה נמצאו עוד 15 ק"ג של חומר נפץ, 15 ליטר של אצטון, נפצים ומזוודה מלאה במסמרים. עוד אותרה צוואה שכתב אחד המחבלים.

המחבל אחריו מתנהל מצוד: מהנדס המטענים של דאע"ש 

אל-עשראווי, שאחריו ממשיך להתנהל מצוד רחב היקף, הוא מהנדס המטענים של דאע"ש שהרכיב לפי החשד את מטעני החבלה לסדרת הפיגועים אתמול וגם למתקפת הטרור בפריז בנובמבר האחרון. הוא תועד יחד עם שני האחים אל בקראווי, שהתפוצצו בנמל התעופה, ולאחר מכן נמלט מבלי שפוצץ את המטען שלפי החשד היה ברשותו.

כוחות הביטחון בבלגיה למדו על ה"מהנדס" מחקירתו של סאלח עבד א-סלאם, המחבל שהשתתף במתקפת הטרור בפריז, הצליח להימלט ונעצר לפני כמה ימים בפשיטה על דירה בבריסל. עקבות דנ"א של אל עשראווי בן ה-24 נמצאו על חגורות הנפץ ששימשו את המחבלים במתקפת הטרור בתיאטרון הבטקלאן ובאצטדיון "סטאד דה פראנס" בנובמבר האחרון.

מסר מידע. המחבל מפריז, עבד א-סלאם (רויטרס)

המשטרה הבלגית פשטה על השכונה בה מתגורר אל עשראווי בתקווה למצוא רמזים שיובילו אליו. עד כה נודע כי הוא עשה את דרכו לסוריה בפברואר 2013, ונעצר על ידי כוחות שיטור בגבול אוסטריה-הונגריה בספטמבר האחרון, לאחר שנהג במכונית ששכר יחד עם א-סלאם. אל עשראווי השתמש במסמכים מזויפים שבאמצעותם יכול היה לנוע באירופה בקלות, ואף דווח כי ביקר בבודפשט פעמיים במהלך ספטמבר האחרון תחת השם סופיאן קאייל.

אל עשראווי, א-סלאם וחשוד נוסף, מוחמד בלקאיד שנהרג במהלך הפשיטה בה נתפס א-סלאם בשבוע שעבר, אף הצליחו לעבור בקלות לווינה, שם הציגו את עצמם כתיירים - ולא נעצרו על ידי המשטרה. אל-עשראווי ובלקאיד אף תועדו במצלמות האבטחה של בנק בבריסל, 4 ימים בלבד לאחר מתקפת הטרור הקטלנית בפריז - כך שנראה שכבר מאז החלו לפעול ולתכנן את פיגועי הטרור בבירה הבלגית.

המחבל השלישי בנמה"ת, אתמול