דיווחים סותרים על מעצר המחבל‎

התקשורת בבלגיה דיווחה שכוחות הביטחון לכדו את נג'ם אל עשראווי, המוגדר מהנדס המטענים של דאע"ש ונמלט מנמל התעופה בבריסל לאחר שתועד עם שני המחבלים המתאבדים. זמן קצר לאחר מכן דווח שהוא לא החשוד שנעצר

(רויטרס)

המחבל השלישי וה"מוח" מאחורי הפיגועים בבריסל נלכד? יממה לאחר מתקפת הטרור בה נרצחו 30 בני אדם דיווחו כלי תקשורת בבלגיה כי נג'ם אל-עשראווי, המחבל שתועד נמלט מנמל התעופה לאחר שצולם מסתובב עם שני המחבלים המתאבדים, נלכד על ידי כוחות הביטחון באזור העיר אנדרלכט, ככל הנראה בזמן ששהה בפיצרייה. זמן קצר לאחר מכן דיווחו אותם כלי תקשורת כי ייתכן שמדובר בטעות בזיהוי וכי לא מדובר באל-עשראווי. במשטרה סירבו לאשר או להכחיש את הדיווחים, אך הודיעו כי יקיימו בהמשך מסיבת עיתונאים. נמל התעופה בבריסל יישאר סגור לפחות עד מחר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אל-עשראווי, שאחריו התנהל מצוד רחב היקף, הוא מהנדס המטענים של דאע"ש שהרכיב לפי החשד את מטעני החבלה לסדרת הפיגועים אתמול וגם למתקפת הטרור בפריז בנובמבר האחרון. הוא תועד יחד עם שני האחים אל בקראווי, שהתפוצצו בנמל התעופה, ולאחר מכן נמלט מבלי שפוצץ את המטען שלפי החשד היה ברשותו.כוחות הביטחון בבלגיה למדו על ה"מהנדס" מחקירתו של סאלח עבד א-סלאם, המחבל שהשתתף במתקפת הטרור בפריז, הצליח להימלט ונעצר לפני כמה ימים בפשיטה על דירה בבריסל. עקבות דנ"א של אל עשראווי בן ה-24 נמצאו על חגורות הנפץ ששימשו את המחבלים במתקפת הטרור בתיאטרון הבטקלאן ובאצטדיון "סטאד דה פראנס" בנובמבר האחרון.

המהנדס של דאע"ש? לשראווי

המשטרה הבלגית פשטה על השכונה בה מתגורר אל עשראווי בתקווה למצוא רמזים שיובילו אליו. עד כה נודע כי הוא עשה את דרכו לסוריה בפברואר 2013, ונעצר על ידי כוחות שיטור בגבול אוסטריה-הונגריה בספטמבר האחרון, לאחר שנהג במכונית ששכר יחד עם א-סלאם. אל עשראווי השתמש במסמכים מזויפים שבאמצעותם יכול היה לנוע באירופה בקלות, ואף דווח כי ביקר בבודפשט פעמיים במהלך ספטמבר האחרון תחת השם סופיאן קאייל.

מסר מידע. המחבל מפריז, עבד א-סלאם (רויטרס)


אל עשראווי, א-סלאם וחשוד נוסף, מוחמד בלקאיד שנהרג במהלך הפשיטה בה נתפס א-סלאם בשבוע שעבר, אף הצליחו לעבור בקלות לווינה, שם הציגו את עצמם כתיירים - ולא נעצרו על ידי המשטרה. אל-עשראווי ובלקאיד אף תועדו במצלמות האבטחה של בנק בבריסל, 4 ימים בלבד לאחר מתקפת הטרור הקטלנית בפריז - כך שנראה שכבר מאז החלו לפעול ולתכנן את פיגועי הטרור בבירה הבלגית.

המחבלים שביצעו את הפיגוע בנמל התעופה: אחים המוכרים למשטרה  

הבוקר דיווחו כלי תקשורת במדינה כי שני המחבלים המתאבדים שפוצצו עצמם בנמל התעופה הם אחים המוכרים למשטרה. חאליד ובראהים אל-בקראווי הם אזרחי בלגיה ותושבי בריסל שהגיעו לנמל התעופה במונית והסוו את מטעני החבלה בתוך המזוודות שנשאו עמם. נהג המונית שלקח את השניים נחקר לאחר המתקפה על ידי הרשויות והוביל את החוקרים לדירה ממנה אסף את השניים. המשטרה פשטה על הבית בניסיון לדלות כמה שיותר פרטי מידע אודות האחים המחבלים.לפי הדיווחים, חקירה העלתה שחאליד אל בקראווי שכר דירה בבירה הבלגית תחת שם בדוי. באותה דירה חיסלה המשטרה הבלגית חמוש במהלך פשיטה בשבוע שעבר. לאחר הפשיטה, מצאו החוקרים בדירה דגל של המדינה האסלאמית, רובה סער, מטענים וטביעות אצבעות של סאלאח עבד אל-סאלם - המחבל היחיד שנותר בחיים אחרי מתקפת הטרור בפריז, שנעצר שלושה ימים מאוחר יותר. לשני האחים עבר פלילי, אך הם לא נחשדו בפעולות טרור עד כה.שני האחים המחבלים תועדו במצלמות האבטחה בנמל התעופה בבריסל כשהם לבושים בגדים שחורים ודוחפים עגלות מזוודות. הם נראים בתמונות עם כפפות שחורות רק על יד אחת - ככל הנראה כדי להסתיר את מתג ההפעלה של מטעני החבלה שהוטמנו במזוודות.