מצוד בבלגיה: זה המחבל שנמלט

המשטרה פרסמה תמונת אדם שתועד במצלמות מסתובב בשדה התעופה בבריסל לפני הפיגוע עם שני גברים נוספים החשודים כמחבלים המתאבדים, ואז נראה בורח. בפשיטה על דירה בבריסל נמצא מטען חבלה, חומר כימי ודגל דאע"ש

ככל שנוקפות השעות הולכים ומתבהרים פרטים נוספים אודות מתקפת הטרור בבריסל שגבתה את חייהם של 30 בני אדם לפחות. משטרת בלגיה פרסמה הערב (שלישי) תמונה של חשוד במעורבות בפיגוע בנמל התעופה זוונטם, שתועד כשהוא נמלט מהמקום לאחר הפיצוצים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתמונה נראה החשוד כשהוא לבוש בבגדים בהירים ובכובע ודוחף עגלת נוסע. לצידו נראים שני בני אדם נוספים, לבושים בשחור ודוחפים גם הם עגלות נוסע. ההערכה היא כי מדובר בשני המחבלים המתאבדים, שנשאו מטעני נפץ בתוך המזוודות שלהם.

הערכה: אלה שלושת המחבלים מנמל התעופה

שני החשודים הנוספים נראים כשהם לובשים כפפות - ככל הנראה כדי להסתיר את מתג ההפעלה של המטענים. לאחר הפיגוע בנמל התעופה איתרו כוחות הביטחון במקום חגורת נפץ שלא התפוצצה ורובה קלצ'ניקוב. במקביל מעריך גורם ביטחוני במדינה כי גם מחבל שהיה מעורב בפיגוע בקרון המטרו בעיר נמלט מהמקום ומסתובב כעת חופשי.

המצוד של כוחות הביטחון הבלגים מתמקד בשלב זה בערים בריסל ואנטוורפן. בפשיטה שערכה הערב משטרת בריסל על דירה בעיר נמצאו מטען חבלה, חומרים כימיים ודגל דאע"ש. מוקדם יותר נעצרו שני חשודים בעיר, אך עדיין לא ברורה מידת מעורבותם - אם בכלל - לפיגועים בעיר.

(רויטרס)

מוקדם יותר הערב נטל ארגון הטרור דאע"ש אחריות לפיגועים. בהודעה שפרסם הארגון נכתב כי חמושים פתחו באש בנמל התעופה ולאחר מכן מספר מהם הפעילו חגורות נפץ במקום. במקביל פוצץ את עצמו מחבל מתאבד נוסף סמוך לתחנת הרכבת התחתית. על פי ההודעה, מדובר בתגובה למעורבות של בלגיה בקואליציה נגד דאע"ש בסוריה ובעירק.

"חקירת הפיגוע נמשכת, זו מלחמה חסרת גבולות", אמר הערב ראש ממשלת בלגיה שארל מישל. הוא ציין כי הצבא והמשטרה נקראו לתגבר את האבטחה בגבולות המדינה ובתחומה מחשש לפיגועים נוספים.

מאז מתקפת הטרור בשעות הבוקר מצויה הבירה הבלגית תחת מצור. התושבים התבקשו להישאר בבתיהם, התחבורה הציבורית בעיר הופסקה וכוחות רבים הוזעקו לתגבר את האבטחה. מעברי הגבול בין בלגיה לצרפת ובין בלגיה להולנד נסגרו ויותר מ-200 טיסות שהיו אמורות לנחות בבריסל בוטלו או הופנו לשדות תעופה אחרים. בריטניה הוציאה אזהרת מסע לבריסל וקראה להימנע מנסיעות לא הכרחיות.

תיעוד: שניות לאחר הפיגוע בנמל התעופה

בהכנת הידיעה השתתפו עמית ולדמן, אלעד שמחיוף, אסף יחזקאלי וערד ניר