הטרור בבריסל: פעולת נקמה של המחבל מפריז?

זמן קצר לאחר מתקפת הטרור הקטלנית בנמל התעופה ובתחנת מטרו בבריסל, בבלגיה חוששים כי מדובר בנקמה של דאע"ש על מעצרו של אחד ממבצעי הפיגועים בפריז בחודש נובמבר. רק אתמול הודיע התובע המקומי: הוא תכנן פיגוע נוסף

האם מתקפת הטרור בבירה הבלגית היא הנקמה של המחבל מפריז? בסוף השבוע האחרון נעצר בבלגיה סלאח עבד א-סלאם, המחבל היחיד שנותר בחיים ממתקפת הטרור בפריז לפני כארבעה חודשים. היום, כמה ימים לאחר מכן, הרעידו פיצוצים עזים את שדה התעופה המרכזי בבריסל וגם תחנת מטרו בעיר, שגרמו למותם של 30 בני אדם ולפציעתם של עשרות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשלב זה, אמנם טרם התברר רשמית הרקע למעשה, אך בתקשורת המקומית מדווחים כי אחת ההערכות המרכזיות היא שמדובר במתקפת טרור של דאע"ש - וייתכן שאף מדובר בפעולת נקם על מעצרו של המחבל מפריז ברובע מולנבק הסמוך לבריסל.

רק אתמול הודיע משרד התובע הבלגי כי לפני שנעצר, תכנן עבד א-סלאם מתקפה נוספת. ברשתות החברתיות פורסמו אזהרות של תומכי דאע"ש מפני נקמה - בהן "בריסל על הכוונת" - ורמת הכוננות הועלתה. גם האבטחה סביב מוסדות יהודיים הוגברה, אך בקהילה המקומית טענו רבים כי הרשויות אינן ערוכות למתקפת נגד.

כך התנהל המצוד (רויטרס)

במהלך הפשיטה שהתקיימה בסוף השבוע ברובע הנודע לשמצה, נעצרו עוד חמישה חשודים נוספים במעורבות במתקפת הטרור. עבד א-סלאם עצמו נפצע תוך כדי חילופי האש במקום. הפשיטה התבצעה לאחר שמספר שעות מוקדם יותר דווח כי נמצאו טביעות האצבע שלו בדירה בבריסל בפשיטה אחרת שהתרחשה מוקדם יותר השבוע.

עבד א-סלאם חשוד כי שימש כנהג הרכב שהסיע את המחבלים המתאבדים שפוצצו עצמם בחודש נובמבר בפריז. מחקירת האירועים עולה כי גם עבד א-סלאם היה אמור להיות מחבל מתאבד, אך ברגע האחרון השאיר בזירה את חגורת הנפץ שלו, עליה אף נמצא הדי.אן.אי שלו, ולאחר מכן נמלט לבריסל.

30 בני אדם נהרגו ועשרות נפצעו בשני פיצוצים שאירעו סמוך לשעה 9:00 בנמל התעופה "זוונטם" בבריסל. התקשורת הבלגית מדווחת כי שני המטענים התפוצצו סמוך לדלפקי חברת התעופה "אמריקן איירליינס" בטרמינל הטיסות היוצאות. ככל הנראה שמטען חבלה שלישי שלא התפוצץ, אותר אף הוא בזירה.

יותר משעה לאחר מכן, סמוך ל-10:20, התקבל דיווח על פיצוץ נוסף בתחנת המטרו "מלבק" סמוך למטה האיחוד האירופי בבירה הבלגית. בעקבות הפיצוץ בתחנת הרכבת הופסקה תנועת הרכבות ברחבי הבירה.

באירוע בנמל התעופה נהרגו 10 בני אדם, ובאירוע במטרו 20 איש נרצחו. דיווחים נוספים מספרים על יריות שנורו וצעקות שנשמעו בערבית טרם הפיצוצים באולם הנוסעים היוצאים. בעקבות האירועים העלתה בלגיה את הכוננות לרמה הגבוהה ביותר. בנוסף, מעברי הגבול היבשתיים נסגרו.

בעקבות מתקפת הטרור בבריסל הנחו גורמי הביטחון בישראל כי כל הטיסות הישראליות מאירופה אינן מורשות להמריא לישראל עד חצות. מדובר ב 24 טיסות. נכון לשעה 10:30 אין הפסקת טיסות מישראל לחו"ל.