ישראלי בבריסל: "סיימנו להתפלל – ואז אירע הפיצוץ"

לפחות 28 בני אדם נהרגו ועשרות נפצעו בפיצוצים בשדה התעופה בבריסל ובתחנת מטרו בעיר. בבריסל קהילה יהודית גדולה, ומספר ישראלים היו בנמל התעופה בזמן הפיצוץ. "אנחנו היינו בתוך הבניין ושמעו בום - בדיוק סיימנו להתפלל", אמר אחד מהם

שני פיצוצים עזים נשמעו הבוקר (שני) בנמל התעופה בבריסל, ולאחר זמן קצר גם בתחנת מטרו בעיר: על פי הדיווחים מבלגיה לפחות 28 בני אדם נרצחו בשתי הזירות ועשרות נפצעו. המתקפה המשולבת הגביהר עוד יותר את החשש בקרב הקהילה היהודית בבריסל. מספר ישראלים היו בנמל התעופה בזמן הפיצוץ, ומשרד החוץ אישר כי ישראלי אחד נפצע באורח קל והמשיך בדרכו. "אנחנו היינו בתוך הבניין ושמעו בום - בדיוק סיימנו להתפלל", סיפר אחד מהישראלים בשדה. האבטחה סביב מוסדות יהודיים תוגברה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הקהילה היהודית הגדולה בבירה הבלגית העלתה את החשש כי בפיצוץ נפגעו גם בני הקהילה. במשרד החוץ מבהירים כי נעשים כל המאמצים על מנת לברר האם יש נפגעים יהודים או ישראלים. ישראל ירט שהיה בנמל התעופה בזמן הפיצוץ בנמל התעופה בבריסל מספר כי הפיצוץ אירע מיד לאחר שעבר את הבידוק הביטחוני. "כבר עברתי את הבידוק ואז היה פיצוץ - ברוך השם לא נפגענו", אמר לחדשות 2 Online.

פיצוצים עזים נשמעו בבריסל

"אנשים מאוד מבוהלים, לא ערוכים לזה"

"זה היה מחוץ לבניין ואני כבר הייתי בפנים. שמענו את הפיצוץ ולא ידענו מה קורה בחוץ, בדיוק סיימתי להתפלל", הוסיף. הרב מנחם מרגולין, מנכ"ל איגוד הארגונים היהודים באירופה מבריסל, סיפר לחדשות 2 Online על התחושות בקרב הקהילה היהודית. "ממשיכים כרגיל בזהירות מוגברת, זה לא פשוט. דיווחו לנו עכשיו על פיצוץ נוסף". הרב הוסיף: "אני לא מופתע שהצליחו להכניס מטענים לנמל התעופה - אין מערכת בקרה על הכנסת תיקים או בדיקת אנשים".

נמלטים בנמל התעופה (טוויטר)

גיא סרן, ישראלי שנמצא בשדה התעופה בבריסל והיה בדרכו לישראל, אמר בריאיון לגלי צה"ל: "אני כבר עברתי את כל הביקורת עם האישה והילדים, כשנכנסתי לחנות היה פיצוץ וכל הדברים התחילו ליפול עליי אז רצתי חזרה למשפחה – שמענו עוד פיצוצים ועכשיו מעבירים אותנו ממקום למקום".

"אנשים מאוד מבוהלים". (עד ראיה)

"אנחנו בשטח של המטוסים ולא רואים מה שקורה בטרמינל. כל הזכויות בטרמינל נשברו, עצרו את תנועת המטוסים", הוסיף. "אנשים מאוד מבוהלים, צועקים עלינו". גיא מתח ביקורת על ההיערכות הביטחונית: "לחיילים במדינה הזו אין בכלל נשק או כדורים, הם רק פה בשביל תמונה - בכלל לא רגילים פה למצבים האלה".

סטפן, שאמו מתגוררת בבריסל, סיפר שזאת תחושה מוזרה: "הסיכוי שניפגע ממכת ברק או נזכה בלוטו יותר גדולה מלהיפגע במתקפת טרור, אבל עדיין זה מתחיל לקרות כבר יותר מדי פעמים בבריסל אז החשש גדל". לדבריו, בימים הקרובים בריסל ככל הנראה תהיה נטושה ו"יהיה קצת מוזר להסתובב בה - בריסל על הכוונת של הטרוריסטים אבל אני לא נותן לזה להרוס לי את היום כי גם ככה זה לא ישנה את מה שקורה".

עזית, ישראלית לשעבר תושבת בריסל, סיפרה כי הרשויות מדווחות רק על הרוג אחד ומספר פצועים במצב קל, למרות שהתמונות מעידות אחרת. "אני מבחינה בכל כוחות המשטרה שנוסעים לכיוון השדה", הוסיפה. לדבריה, היא אף פעם לא הרגישה ביטחון בשדה התעופה בבריסל: "לא בודקים את מי שנכנס עם הכבודות שלו, הביטחון מתחיל רק אחרי בדיקת הדרכונים".

"הבידוק בשדה התעופה לא באמת קיים"

דני בן לולו שליח קק"ל לבריסל מספר כי הרשויות בבלגיה העבירו לו הודעה לפיה עליו להישאר בביתו. "הכוננות עכשיו זהה לזו שהייתה פה בזמן הפיגועים בפריז", סיפר בן לולו. "אנשים פה פשוט מפחדים לצאת מהבית - כל העיר בפאניקה".

"אני בכלל לא רוצה לדבר על מה שקורה בנמל התעופה, הם כל הזמן מבקשים צוותי הצלה נוספים", מספר שליח קק"ל. "כל התחבורה תקועה, אין יוצא ואין נכנס מבריסל". לדבריו של בן לולו הבידוק בנמל התעופה לוקה בחסר וכל אדם יכול להיכנס פנימה ללא בידוק. "כשאני מגיע לדלפק אל-על יש שוטרים אבל מעבר לזה אין שום אבטחה".