מתקפת טרור בבריסל: לפחות 30 הרוגים ועשרות פצועים

09:15: 10 נרצחו ועשרות נפצעו בשני פיצוצים של מחבלים מתאבדים בנמל התעופה. 10:20: לפחות 20 הרוגים בפיצוץ בתחנת המטרו. ר"מ בלגיה: "הפחד שלנו התממש, זה יום שחור". הכוננות ברחבי אירופה הועלתה

מתקפת טרור בבירת בלגיה: עשרות נפגעים, בהם לפחות 10 הרוגים, בשני פיצוצים שאירעו הבוקר (שלישי) סמוך לשעה 09:15 בנמל התעופה "זוונטם" בבריסל. שני מחבלים מתאבדים התפוצצו סמוך לדלפקי חברת התעופה "אמריקן איירליינס" בטרמינל הטיסות היוצאות. כשעה לאחר מכן, סמוך ל-10:20, התפוצץ מחבל מתאבד בתחנת המטרו "מאלנבק" סמוך למטה האיחוד האירופי בבירה הבלגית. באירוע הזה דווח כי נהרגו לפחות 20 בני אדם. בעקבות הפיצוץ בתחנת הרכבת הופסקה תנועת הרכבות אל הבירה וממנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כלי תקשורת בבלגיה מדווחים כי מטען חבלה שלישי שלא התפוצץ אותר בנמל התעופה בבירה. גורמי ביטחון אירופיים מסרו כי על פי ההערכות דאע"ש עומד מאחורי המתקפה. על פי דיווחים נוספים, לפני הפיצוצים באולם הנוסעים היוצאים נשמעו יריות וצעקות בערבית. בעקבות האירועים העלתה בלגיה את הכוננות לרמה הגבוהה ביותר. בנוסף, מעברי הגבול היבשתיים נסגרו.

כוחות הצלה גדולים נמצאים בזירות האירוע וכל הטיסו היוצאות והנכנסות מנמל התעופה הופסקו. נוסעים מבוהלים תועדו נמלטים לאחר הפיצוצים מחוץ לטרמינל. "זה יום שחור לבלגיה, החשש שלנו התממש והוכנו במתקפת טרור", אמר ראש הממשלה הבלגי שארל מישל לאזרחיו. "אני יכול לאשר שאת המתקפה בנמל התעופה ביצע מחבל מתאבד".

זירת הפיצוץ בתחנת המטרו

על פי העדויות שמגיעות מנמל התעופה הפיצוצים התרחשו בתוך מבנה הטרמינל עצמו. "היינו בדיוטי פרי עמוק בתוך נמל התעופה ואז שמענו את הפיצוץ", אמר אחד מעדי הראייה לרשת "סקיי ניוז". "הרגשנו את ההדף של הפיצוצים".

מיד לאחר הישמע הפיצוצים החליטו כוחות הביטחון הבלגיים להפסיק את תנועת הרכבות אל ומהנמל. בנוסף לכך כל האזור נסגר על מנת לבודד את הזירה.

בעקבות מתקפת הטרור בבריסל הנחו גורמי הביטחון בישראל כי כל הטיסות הישראליות מאירופה  יבוטלו. לאחר מספר דקות הורדה הכוננות בישראל ורק הטיסות לבלגיה וממנה בוטלו. בחברות התעופה מדגישים כי הם ממליצים לציבור הטסים להתעדכן בזמני הטיסות בזמן אמת.

כתב רשת "סקיי" אלכס רוסי, ששהה בנמל התעופה בזמן הפיצוצים, דיווח כי שהה בדיוטי פרי כששמע שני פיצוצים חזקים מאוד. "הרגשתי את הבניין זז, היה הרבה אבק ועשן", ציין רוסי. "הלכתי לעבר מוקד הפיצוץ וראיתי אנשים המומים. רבים חשבו שזו מתקפת טרור, אבל אין אישור רשמי מהרשויות. התקשורת המקומית מדווחת על נפגעים, וכל הרכבות לנמל התעופה עצרו".

רשות שדות התעופה בישראל קיבלה הודעה על הפסקת הנחיתות בנמל התעופה בבריסל ובשל כך עדכנה על שיבושים ושינויים בטיסות לבלגיה. טיסת "אל על" לבריסל הוסטה לשדה סמוך ותנחת בבלגיה ב-11:00. בשלב זה הטיסה הראשונה שהייתה אמורה לנחות בישראל מתוכננת לשעה 15:00. ברשות ממליצים לנוסעים הטסים לבריסל להתעדכן בלוח הטיסות טרם יציאתם.

גם בריטניה והולנד העלו את רמת האבטחה במדינות. ראש הממשלה הבריטי דיויד קמרון כינס ישיבת חירום אחרי המתקפות בבריסל. "אני בהלם ומאוד מודאג מהאירועים בבריסל, אנו עושים מה שאנו יכולים כדי לסייע", כתב קמרון בטוויטר. "אכנס פגישה של מטה קוברה אחרי האירועים". גם נשיא צרפת פרנסואה הולנד גינה את הפיגוע ואמר כי "כל אירופה נפגעה במתקפה".

בהכנת הידיעה השתתפו ערד ניר, אלעד שמחיוף, אסף יחזקאלי, ניר דבורי, עמית ולדמן עמליה דואק ועזרי עמרם.