אובמה: "קסטרו באמת רוצה בשינוי"

בתום שיחתם הפרטית סיפר אובמה על פגישתו עם ראול קסטרו כחלק מביקורו ההיסטורי בקובה. אובמה העריך כי עמיתו רוצה לחולל שינוי אך שינוי זה יקח זמן, סיפר על התדמית הבעייתית של ארצות הברית בקובה וגם על הטיפ ששיתף מנסיונו

פגישה היסטורית וטעונה. קסטרו ואובמה (רויטרס)

בתום פגישתו אמש (שני) עם נשיא קובה ראול קסטרו, סיפק נשיא ארצות הברית ברק אובמה ראיון לרשת הטלויזיה ABC בו סיפר על שיחתו הפרטית עם עמיתו. בראיון סיפר כי המנהיג הקובני "באמת רוצה בשינוי", והוסיף: "קובה תהפוך משגשגת יותר בעתיד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הנשיא הסביר למראיינו מרשת הטלוויזיה על מורכבות חידוש היחסים עם קובה. "במשך 50 שנה הם השתמשו בזעם כלפי ארצות הברית כדי למנוע התנגדות למשטר בקובה", הסביר אובמה, "אך עתה, עם תחילת הנרמול ביחסים בין המדינות, הטיעון הזה יחלוף".

"ציינתי בפניו כי ארצות הברית לא יכולה לכפות על קובה שינויים, אך מה שאנו כן יכולים לעשות הוא להוסיף ולעמוד על הזכויות שאנו מאמינים כי הן אוניברסליות", הדגיש אובמה.

"תפוחים ותפוזים"

אובמה וקסטרו נפגשו לשיחה הדדית בתום טקס קבלת הפנים הרשמי באחוזה הנשיאותית בהוואנה. יומו העמוס של אובמה סימן את הפעם הראשונה בה נשיא אמריקני מכהן מבקר בקובה מזה 88 שנים. "אני סבור שהנשיא קסטרו באמת רוצה בשינוי", אמר אובמה. "אני לא מאמין כי בכוונתו לפגוע במפלגה או לערער על השיטה הקיימת", הסביר,"השינוי יקרה במהלך הדור הבא".

אובמה סיפר כי בשיחתם נזהר לא להיכנס להשוואות בין שתי המדינות, ודימה השוואה מסוג זה להשוואה בין תפוחים ותפוזים. הוא הדגים את הלך הרוח באופן הבא: "בקובה יאמרו: אמנם חסרים לנו כמה היבטים דמוקרטיים במדינה, אך אצלכם עדיין יש עונש מוות ואפלייה גזעית".

"אמרתי לנשיא קסטרו, ואני באמת מאמין בכך, שאם הם יחששו פחות ממתנגדים, הם יוכלו לשפר את הממשל שלהם ולחזק את הלגיטימיות בעיני העם", סיפר אובמה. "מוטב להקשיב לציבור, ואולי אף יוכל ללמוד ממנו משהו".