היסטוריה: אובמה וקסטרו נפגשו

לאחר שאתמול עשה היסטוריה עם נחיתתו על אדמת קובה, ברק אובמה נפגש לראשונה גם מנהיג קובה. הנשיא האמריקני מצפה להביא איתו שינויים לכלכלה הקובנית ולחופש הביטוי. בקובה מצפים מארה"ב להסיר לחלוטין את האמברגו ולפנות את בסיס הצי בגוונטנמו

נשיא ארצות הברית ברק אובמה נפגש הערב (שני) לראשונה בהוואנה עם הנשיא הקובני ראול קסטרו, זאת לאחר נתק של עשרות שנים בין המדינות. במה שמוגדר כשיחות היסטוריות, ניסה להנשיא האמריקני לקדם מול עמיתו רפורמות כלכליות ודמוקרטיות כשברקע עדיין נשמעות תלונות על הסנקציות שארה"ב ממשיכה להפעיל נגד קובה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אובמה הגיע אמש לקובה לאחר כשנה וחצי במהלכה הוא וקסטרו הסכימו לסיים חמישה עשורים של עוינות בין המדינות, ולנסות לפעול למען חידוש היחסים. ביום הראשון לביקור, אובמה סייר וסקר עם רעייתו מישל והילדות את קובה הקומוניסטית ואף הניח זר בכיכר המהפכה.

אובמה ביקר בארמון המהפכה, שבו ראול, ובעיקר אחיו הבכור פידל, הובילו את התנגדות של קובה ללחץ האמריקני במשך עשרות שנים. ביקור נשיאותי אמריקני שכזה במרכז הכוח הקובני לא היה עולה על הדעת לפני ההבנות בין המנהיגים בדצמבר 2014.

אובמה וקסטרו נפגשו שלוש פעמים בעבר, אבל המפגש היום בהוואנה בירת קובה, מוגדר כמשמעותי ביותר. במהלך הפגישה בין קסטרו ואובמה, עמדו השניים  כתף אל כתף ושמעו את התזמורת הצבאית הקובנית מנגנת את ההמנון הקובני ולאחר מכן את ההמנון האמריקני - עוד רגע סמלי כמו נחיתתו ראשונה בהיסטוריה של "אייר פורס 1" בהוואנה.

קסטרו לא המתין לנשיא האמריקני בנמל התעופה ובארצות הברית יש מי שכבר בחרו לעקוץ אותו על כך. המועמד הרפובליקני לנשיאות דונלד טראמפ מטח ביקורת על קבלת הפנים החסרה הזו וטען כי מדובר ב"יריקה נוספת בפניו של הנשיא האמריקני ואמריקה כולה".

אנשיו של אובמה הסבירו היום לתקשורת האמריקנית כי "הפגישה תעודד רפורמות כלכליות בקובה ואפילו תאפשר גישה לאינטרנט עבור הקובנים" . בבית הלבן הוסיפו כי "אובמה מרסק את החומות בעוד טראמפ קורא להקים עוד חומות".

במהלך הפגישה חזר קסטרו והדגיש את מחויבותה של קובה למהפכה הקומוניסטית ולערכיה. פקידי ממשל אמרו לקראת הביקור שארה"ב צריכה לסיים המצור הכלכלי ולשחרר את בסיס הצי במפרץ גואנטנמו בקובה לפני שהעמים יכלו לחזור וליהנות מיחסים נורמליים.

אובמה לא יפגוש את פידל (רויטרס)

אובמה הוא הנשיא הראשון שמגיע לאי השכן ב-88 השנים האחרונות. הוא כבר הפציר בקונגרס לבטל את האמברגו שנמשך יתר מחמישה עשורים, מאז שפידל קסטרו ואנשיו הפילו את ממשלת הבובות שנתמחה מוושינגטון. עם זאת היוזמות של אובמה נדחו על ידי ההנהגה הרפובליקנית בקונגרס.