קלינטון בוועידת איפא"ק: "ביטחון ישראל לא נתון למשא ומתן"

בנאומה בוועידת איפא"ק אמרה קלינטון כי אם תיבחר לנשיאה – הדבר הראשון שתעשה יהיה להזמין את רה"מ לבית הלבן. היא הבהירה את מחויבותה לביטחון ישראל ושיגרה עקיצה לעבר טראמפ: "איני יכולה להיות ניטרלית"

המתמודדת הדמוקרטית הילרי קלינטון נשאה הערב (שני) נאום תמיכה בישראל בוועידת איפא"ק הנערכת בימים אלה בוושינגטון. במהלך נאומה הבהירה קלינטון כי במידה ותיבחר לנשיאות, ביטחונה של ישראל יעמוד בראש סדר העדיפויות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני מקווה שנוכל לחתום על הסכם אספקת נשק לעשר השנים הבאות כדי לשפר את בטחונה של ישראל לעתיד הרחוק", הבהירה קלינטון. "אני מחויבת ליתרון הצבאי הישראלי".

המתמודדת הדמוקרטית הדגישה כי אחד הדברים הראשונים שתעשה כנשיאה הוא להזמין את ראש ממשלת ישראל לבית הלבן. בנוסף שיגרה קלינטון עקיצה למתמודד הרפובליקני דונלד טראמפ שאמר בעבר כי כנשיא יתייחס לישראל באופן ניטרלי: "אנו צריכים לבחור במנהיג שיהיה מחויב לביטחונה ועתידה של ישראל, כל דבר אחר הוא לא מתקבל".

"אנו צריכים מנהיג נחוש ולא מישהו שאומר שהכל נתון למו"מ ושהוא יהיה ניטרלי", הבהירה קלינטון. "הביטחון של ישראל הוא לא נושא למו"מ".

"האו"ם לא יכתיב הסכם בין ישראל והפלסטינים"

קלינטון אף התייחסה לגל הפיגועים בישראל וקראה להנהגה הפלסטינית לעצור את תמיכתה בטרור. "ישראל מתמודדת עם תקיפות סכינים, אנשים חיים בפחד. רק לפני כמה שבועות חייל משוחרר אמריקני נרצח על ידי פלסטינים ביפו. המתקפות האלה צריכות להפסיק מיד והמנהיגים הפלסטינים צריכים להפסיק את התמיכה בטרור ואת התמיכה במשפחות הטרוריסטים".

קלינטון עקצה את טראמפ (רויטרס)

"ישראלים ופלסטינים לא יכולים לוותר על הסיכוי לשלום", הוסיפה קלינטון. "אנו צריכים לפעול כדי לבנות אמון, כמו למשל הפגישות בין שרי האוצר או שיתוף הפעולה הביטחוני בין ישראל לשירותי הביטחון הפלסטיניים. אסור לשבח את הטרור, אסור שילדים ילמדו שנאה בבתי הספר". קלינטון אף הדגישה כי אף אחד, גם לא מועצת הבטחון של האו"ם, לא יכתיבו הסכם בין ישראל והפלסטינים. 

קלינטון ציינה כי ניסויי הטילים של אירן אינם מתקבלים על הדעת ויש לפעול מול טהרן בסנקציות. "אנחנו חזקים יותר ביחד ולמען אמריקה וישראל", אמרה וחתמה את נאומה: "נמשיך לצעוד ביחד, הימים הטובים ביותר שלנו עוד לפנינו".

זמן קצר לפני נאומה שקלינטון עלה גם יו"ר האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג ונשא דברים. "אני לא מאמין שהסכם שלום מיידי בינינו לבין הפלסטינים נמצא מעבר לפינה אבל אסור לנו לאבד קשר עין עם חזון שתי המדינות, לשם כך אנחנו חייבים להשלים את גדר ההפרדה סביב גושי ההתיישבות, ולעשות הכל כדי להרגיע את הסיטואציה בינינו לבין הפלסטינים", אמר הרצוג. "בשביל זה אנחנו מוכרחים להילחם בטרור ללא פשרות. בלי לבטים, בלי מיצמוצים. בנוסף אנחנו חייבים לנוע לעבר הפרדה בינינו לבין הפלסטינים".