דיווח: "המחבל הטורקי עקב אחרי הישראלים"

יומיים אחרי פיגוע ההתאבדות באיסטנבול ובניגוד להערכת הרשויות בטורקיה, לפיה התיירים הישראלים שנפגעו לא היו היעד של המחבל, עיתונאי טורקי חשף היום שהמשטרה סבורה שמחמט אוזטורק עקב אחרי הקבוצה הישראלית מהרגע בו יצאה מהמלון ועד שפוצץ עצמו. בוזקורט אמר לחדשות 2 Online שהמידע הגיע ממצלמות האבטחה בדרך

האם הקבוצה הישראלית הייתה היעד למתקפת הטרור? עיתונאי טורקי דיווח הבוקר (שני) כי הערכת הרשויות לפיה התיירים הישראלים לא היו היעד לפיגוע באיסטנבול לא נכונה. לטענת העיתונאי, עבדוללה בוזקורט, "המחבל המתאבד  עקב אחרי הישראלים מהרגע שיצאו מהמלון ברובע בשיקטאש ועקב אחריהם עד לרחוב איסטיקלאל בו פוצץ עצמו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, שפורסם גם באתר הטורקי T24, המחבל המתאבד המתין ליד המסעדה בה ישבו הישראלים לארוחת בוקר, המתין להם ברחוב צדדי והפעיל את הפצצה סמוך ליציאתם. באתר נטען כי המחבל זיהה כי הקבוצה דיברה בעברית ולכן שם אותה למטרה. עוד דווח כי המשטרה הטורקית בחנה את כל התמונות שצולמו במצלמות של התיירים הישראלים באזור שבין המלון לכניסה למסעדה.

בשיחה עם חדשות 2 Online סיפר העיתונאי עבדוללה בוזקורט מאיפה השיג את המידע - שסותר את מה שפרסמו הרשויות בטורקיה. "הדיווחים על המעקב של המחבל המתאבד אחרי קבוצת הישראלים שפרסמנו היום בתקשורת הטורקית מבוססים על מידע מחקירת המשטרה", אמר. "על פי הדוח המשטרתי, נבחנו קלטות וידאו ממצלמות לאורך כל הדרך מהמלון שבו תיירים שהו עד לאתר הפיצוץ" בוזקורט אומר לנו "התמונות מצביעות על מתקפה מכוונת ונחושה נגד קבוצת הישראלים" בוזקורט שב ומדגיש "זה עדיין לא אומת"

ההערכה היא כי חקירת קרובי משפחתו של המחבל - מחמט אוזטורק, חבר ארגון דאע"ש - תחשוף את המניע ואת היעד לפיגוע.

רגעים ספורים לפני הפיגוע הרצחני בלב איסטנבול, תועדו הישראלים שנפגעו כשהם מבלים במסעדה סמוכה למקום הפיצוץ. בסרטון מתוך מצלמת האבטחה במסעדה נראים חברי הקבוצה כשהם אוכלים ולאחר זמן קצר יוצאים לרחוב - שניות לפני הפיגוע שגדע את חייהם של שלושה ישראלים.

אתמול נחת בישראל מטוס ועליו ארונותיהם של שלושת הנרצחים בפיגוע:

אברהם גולדמן, בן 69 מרמת השרון, הותיר אחריו אישה (ניצה, שנפצעה קשה בפיגוע) ושלושה ילדים. הלווייתו תיערך היום ב-16:00 בחולון.

יונתן שור, בן 40 מתל אביב, הותיר אחריו אישה (ענבל, שנפצעה קשה בפיגוע) ושני ילדים. הלווייתו תיערך היום ב-17:00 בבית העלמין בקבוצת שילר.

שמחה דמרי, בת 60 מדימונה, הותירה אחריה בעל (אבי, שנפצע בינוני) וארבעה ילדים. הלווייתה תיערך היום ב-12:00 בבית העלמין בדימונה.

בטיסה מאיסטנבול הגיעו גם 10 פצועים בפיגוע, שפונו לאחר מכן לבתי החולים ברחבי הארץ. לבית החולים שיבא בתל השומר פונו 7 פצועים, מתוכם 4 במצב קשה ו-3 קל. שני פצועים נוספים אושפזו במצב קל בבית החולים איכילוב בתל אביב ופצוע נוסף פונה במצב קל-בינוני לבית החולים סורוקה בבאר שבע.

אתמול דיווחו גורמי ביטחון בטורקיה כי בדיקות DNA העלו שהמחבל שביצע את פיגוע ההתאבדות באיסטנבול הוא מחמט אוזטרוק, פעיל דאע"ש בן 24. מדובר בתושב דרום-טורקיה שחצה ככל הנראה את הגבול לסוריה והתאמן שם בשורות ארגון הטרור.

על פי החשד, המחבל קיבל הכשרה מבצעית על ידי אנשי דאע"ש ועבר חזרה את הגבול לטורקיה לקראת סוף השבוע שעבר. ביום שבת הוא הגיע למרכז איסטנבול ופוצץ עצמו. בפיגוע נרצחו ארבעה בני אדם, שלושה מהם ישראלים, ונפצעו כ-40 בני אדם נוספים.