ביקור היסטורי: אובמה מגיע לקובה

היסטוריה: לראשונה מזה 88 שנים מבקר נשיא אמריקני במדינה. לפני כן לעג המשטר הקובני הקומוניסטי ל-10 נשיאי ארה"ב מאז ההפיכה במדינה ב-1959. בשתי המדינות עדיין נשמעת ביקורת על הקשר המחודש, אבל בהוואנה שהתקשטה לקראת בואו של אובמה נרגשים

מיליוני בני אדם בקובה ובארצות הברית היו דבוקים הערב (ראשון) למסכי הטלוויזיה שהעבירו בשידור חי את האירוע ההיסטורי - ביקור ראשון של נשיא אמריקני בקובה מאז 1928. הנשיא האמריקני ברק אובמה נחת ביחד עם רעייתו מישל במקום שעד לאחרונה נחשב "אדמת אויב" - נמל התעופה בהוואנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ביקורו של אובמה בקובה, שיימשך 48 שעות, מתאפשר לאחר שנשיא קובה ראול קסטרו, הסכים בדצמבר 2014 לשים סוף לעוינות בין המדינות - עוינות שהחלה במהפכה הקובנית, שבעקבותיה נפלה הממשלה הפרו-אמריקנית ב-1959.

היסטוריה בנמל התעופה (רויטרס)

במסגרת הביקור הוצבו בעיר הבירה הוואנה שוטרים בבגדים אזרחיים שפיקחו על האבטחה. התושבים הרוויחו אספלט חדש שהונח על הכביש, לאחר שבמשך שנים נאלצו הנהגים לנווט בין מהמורות. ברחובות הראשיים של הוואנה העתיקה נתלו שלטים עם הכיתוב "ברוך הבא" שמאחוריהם מתנוססות תמונות של אובמה לצד קסטרו.

מאז ההתקרבות בין שני הצדדים וביסוס היחסים הדיפלומטיים, נחתמו בין המדינות עסקות מסחריות בתחום התקשורת, התעופה, שיתוף פעולה בנושא אכיפת החוק ושמירה על איכות סביבה. "אובמה הוכיח שהוא אמיץ כשהסכים לחדש את היחסים עם קובה", אמרה מורה באחד מבתי הספר בהוואנה.

בהוואנה מתכוננים לביקור (רויטרס)

למרות השמחה, ההגבלות המרכזיות עדיין בתוקף, ובעיקר האמברגו הכלכלי. אובמה ביקש מהקונגרס לבטל אותו, אבל נחסם על ידי ההנהגה הרפובליקנית בוושינגטון. לכן השתמש אובמה בסמכותו כרשות מבצעת ושיחרר את מגבלות הסחר והנסיעות.

קובה עדיין מתלוננת על הכיבוש המתמשך של בסיס הצי במפרץ גואנטנמו ותמיכת ארה"ב במתנגדי המשטר המשדרים מסרים אנטי-קומוניסטיים לקובה. "מדובר בשנים רבות של חוסר אמון ואנחנו לא הולכים לשנות את מערכת הערכים שלנו", אמרה אזרחית קובה, אילאנה ואלדס, אחות בת 55.

נפגשו באקראי בדרום אפריקה. אובמה וקסטרו (רויטרס)

בוושינגטון ממשיכים להביע ביקורת על מערכת השלטון החד-מפלגתית בקובה, ודיכוי מתנגדיה הפוליטיים. המשטרה הקובנית עצרה יותר מ-200 פעילים בימים שלפני הביקור, כך לטענת מתנגדי משטר. אלו רק חלק מהדברים עליהם ידונו אובמה וקסטרו בפגישתם ההיסטורית המתוכננת הלילה.

אובמה צפוי לשאת נאום שישודר בטלוויזיה הקובנית ביום שלישי. הוא גם יגיע לצפות באחת האהבות המשותפות של האמריקנים והקובניים - משחק הבייסבול שייערך הפעם בין נבחרת קובה וטמפה ביי רייס.

"הזמנים משתנים וזה נהדר שיש לנו יחסים עם ארה"ב, אף על פי שהם עדיין מפעילים אמברגו נגדנו", אמרה אצ'וואריה ברברו, סטודנטית בת 28. "אבל אנחנו לא יכולים להאשים את האמברגו של ארה"ב בכל הבעיות שלנו". בארה"ב מדגישים שאובמה לא ייפגש עם הנשיא בדימוס פידל קסטרו בן ה-89.