הלם בטורקיה: "פוחדים לצאת מהבית"

יום אחרי עוד פיגוע קטלני, כוחות הביטחון בכוננות גבוהה. הרחובות בערים הגדולות ריקים מאדם והאזרחים חוששים. "אי אפשר ללכת לשום מקום", מתאר תושב איסטנבול, ואב מודאג מאנקרה אומר: "פוחד לשלוח את הילדות לבית הספר"‎

מרכז העיר איסטנבול מושך בדרך כלל המוני אנשים בסופי השבוע - טורקים ותיירים שמסתובבים באזור ויוצאים לקניות. אבל היום, יממה לאחר הפיגוע הקטלני שם, הרחובות היו ריקים כמעט לחלוטין, והיחידים שהראו נוכחות משמעותית ברחובות הם כוחות הביטחון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנחנו לא יכולים לצאת, אי אפשר לצאת לשום מקום", אמר תושב איסטנבול, אסרף פרמקוגולו. "אי אפשר לקחת גם את הרכבת התחתית, אנחנו פוחדים לצאת". תושב נוסף, עבדאללה גונדוז, סיפר ש"העיר מפחידה בימים האלו. היינו מגיעים כמעט כל יום למרכז איסטנבול, אבל עכשיו אני חושש וחושב פעמיים אם לצאת או לא".

זירת הפיגוע באיסטנבול, אתמול (רויטרס)

גם באנקרה ניכר החשש, זאת בעיקר בשל העובדה שבראשית השבוע אירע פיגוע בבירה, שבו נגבו חייהם של 37 בני אדם. "הילדה שלי יצאה מבית הספר וראתה הכל", סיפר תושב אנקרה, ארסלאן סאקאגולו. "עכשיו אני פוחד לשלוח אותה לבית הספר. גם הבת השנייה שלי פוחדת מאוד".

"אני לא בן אדם שפוחד, אבל זה משפיע על כולנו", הוסיף תושב נוסף של הבירה, ילצין באס. "הרחובות ריקים, יש פחות תנועה, זה משפיע מאוד על אנשים".

הפיגוע באנקרה, בשבוע שעבר (טוויטר)

כותרת העיתון סוזוק הייתה הבוקר: "חייהם של האנשים לא בידי המדינה, אלא בידי האל". בעיתון בירגון נכתב "רצח חסר רחמים". העיתון ווטאן בישר "אי אפשר להוריד אותנו כך". העיתון מילייט כתב "היום הוא יום לאחדות", אבל הצומהורייט כתב "טורקיה נכנעת". ראש ממשלת טורקיה אהמט דבוטולו אמר שהפיגוע הוא "מעשה לא אנושי", והבטיח שטורקיה לא תיכנע לטרור.

משטרת טורקיה נמצאת בכוננות גבוהה בכל רחבי המדינה ובמיוחד בערים הגדולות. הפיגוע אמש באיסטנבול דומה לפיגוע נוסף שהכה את איסטנבול בחודש ינואר האחרון. בפיגוע ההוא שבוצע על ידי ארגון דאע"ש, פוצץ את עצמו מחבל מתאבד בלב קבוצת תיירים גרמנים, סמוך למרכז ההיסטורי של העיר.