גופות הנרצחים בפיגוע באיסטנבול נחתו בישראל: "לא משאירים פצועים מאחור"

גופות 3 הנרצחים בפיגוע באיסטנבול נחתו בישראל: שמחה דמרי (60) מדימונה, יוני (יונתן) שור (40) מת"א ואברהם גולדמן (69) מרמת השרון. הפצועים הועברו לטיפול בביה"ח. "המסר לעולם - לא משאירים פצועים מאחור"

ארונותיהם של הנרצחים הישראלים בפיגוע הטרור באיסטנבול נחתו היום (ראשון) בישראל. מוקדם יותר, נערך בנמל התעופה באיסטנבול טקס לזכרם של הקורבנות. בטרם החל הטקס הועלו גופותיהם של אברהם גולדמן, יונתן (יוני) שור ושמחה דמרי למטוס חיל האוויר שנחת בשעות הצהריים בישראל. מלבד גופות הנרצחים, הועלו למטוס גם חמשת הישראלים שנפצעו קשה ובינוני בפיגוע והועברו לנמל התעופה באמצעות אמבולנסים. בכך הושלם פינוי כל הנפגעים הישראלים במתקפת הטרור בטורקיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מאז אתמול אנחנו עסוקים מסביב לשעון על מנת לסייע בפינוי ובהטסה של ההרוגים והפצועים בחזרה לישראל", אמר נציג משרד החוץ בטקס שנערך בטורקיה. "הטרור מכה בנו בכל מקום, בכל האזור ובטורקיה בעיקר בחודשים האחרונים. לישראל ולטורקיה יש אינטרס משותף להילחם בטרור".

"המסר הכי טוב להעביר לעולם ביום קשה שכזה הוא שאנחנו לא משאירים פצועים מאחור", הוסיף הנציג. "כל הפצועים שטופלו ונותחו חוזרים הביתה וכך נמשיך לנהוג גם בעתיד. אני רוצה להודות לממשל המקומי וליהדות טורקיה שהביאו לפינוי המוצלח של ההרוגים והפצועים הביתה".

פינוי הפצועים היום מגיע לאחר התייעצויות רבות של הצוותים הרפואיים, שהתלבטו האם ניתן לפנות את הנפגעים בחזרה לישראל על אף מצבם הקשה. לבסוף הוחלט כי ישנה עדיפות להעביר את הפצועים להמשך טיפול רפואי בארץ. בין הפצועים גם כמה מבני משפחות ההרוגים, שהתבשרו בשעות האחרונות על מות יקיריהם.

בנמל התעופה בן גוריון המתינו חמש ניידות טיפול נמרץ ושלושה אמבולנסים של מד"א לפצועים שנחתו בארץ. הפצועים הועברו בניידות לבתי החולים סורוקה, תל השומר, אסף הרופא ובלינסון והאמבולנסים של מד"א העבירו את גופותיהם של הנרצחים לדימונה, לחולון ולביה"ח קפלן.

האמבולנסים מובילים את הפצועים למטוס

מוקדם יותר סיים צוות של מתנדבי זק"א את מלאכת הזיהוי, איסוף הממצאים והטיפול בכבוד המת של שלושת ההרוגים הישראלים. חמישה מפצועי הפיגוע, שמצבם הוגדר קל, כבר הוחזרו על ידי צוותי מד"א במהלך הלילה.

ארונות ההרוגים בפיגוע בדרכם לישראל

במטוס הצבאי, שיצא לטורקיה בהוראת ראש הממשלה, נמצאת יחידת טראומה מוטסת בליווי רופאי פיקוד העורף ונציג משרד החוץ. בתוך כך, בטורקיה מתחזק החשד כי המחתרת הכורדית עומדת מאחורי הפיגוע - והרשויות טוענות כי אין מידע וודאי על כך שהמתקפה כוונה נגד ישראלים.

יונתן שור שנהרג בפיגוע היה באיסטנבול לרגל יום הולדתו ה-40. לו ולאשתו ענבל, שנפצעה קשה בפיגוע, שני ילדים. הוא גדל והתחנך בקיבוץ קבוצת שילר והוא "הנין הראשון של הקיבוץ". הוא שירת בחיל המשטרה הצבאית, סיים תואר ראשון במשפטים ועבד בתחום ההיי-טק. יוני וענבל התגוררו יחד עם שני ילדיהם בתל אביב.

אמש פורסם שמה של שמחה דמרי, בת 60 מדימונה, שנרצחה בפיגוע. שמחה טיילה יחד עם בעלה אבי במסגרת קבוצה מאורגנת של ישראלים שהגיעה לסיור קולינרי ברחבי איסטנבול יחד עם חברת "בייגלה". חברי הקבוצה הגיעו לאיסטנבול ביום חמישי ועשו סיור בתחנות שונות. הם הסתובבו באזור שדרות איסטיקלל, כשהמחבל המתאבד פוצץ את עצמו. בנם, יוחאי דמרי, יצא אמש בטיסה לטורקיה כדי לפגוש את אביו.

ארונות ההרוגים בפיגוע בדרכם לישראל

אברהם גולדמן, תושב רמת השרון בשנות ה-60 לחייו, נרצח אף הוא בפיגוע. מיד עם היוודע דבר הטרגדיה בטורקיה, זימן ראש עיריית רמת השרון אבי גרובר את הצוותים המקצועיים בעירייה, שיצרו קשר עם בני משפחתו של גולדמן ומסייעים להם בכל דבר. ראש העיר שוחח אמש עם נציג המשפחה וחיזק אותם בשעתם הקשה: "נמשיך ללוות ולתמוך במשפחה ככל שיידרש. בשם תושבי רמת השרון אנו שולחים תנחומים למשפחות האבלות, קורבנות פיגוע הטרור ושולחים החלמה מהירה לפצועים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו שלח הבוקר את תנחומיו למשפחות הנרצחים. "אני מבקש לאחל החלמה לפצועים", אמר נתניהו, "מטוס חיל האוויר ובו משלחת צה"ל יצא לאיסטנבול הבוקר כדי להשיב ארצה את הפצועים ואת ארונות הנרצחים. אני מבקש לשבח את אנשי משרד החוץ על עבודתם המסורה והמקצועית, הן באיסטנבול והן בירושלים".

"הטרור זורע מוות והרס ברחבי העולם", הוסיף ראש הממשלה. "ישראל עומדת בחזית המאבק נגד הטרור העולמי. המאבק הזה הוא קודם כל צבאי, אבל לא פחות מכך הוא מוסרי. נקודת המפתח למאבק המוסרי בטרור היא להבהיר שהטרור, רצח חפים מפשע, אין לו שום הצדקה בשום מקום - לא באיסטנבול, לא בחוף השנהב וגם לא בירושלים. מי שלא מגנה טרור, תומך בטרור".

בהכנת הידיעה השתתפו: ערד ניר, אוהד חמו, ראאד איברהים, אודי סגל, עמית ולדמן ועזרי עמרם