נחשף הקשר בין אירן וחיזבאללה לפיגועי ה-11 בספטמבר

ביהמ"ש בארה"ב חשף את הקשר בין אל קעידה למשטר האירני והחיזבללה לפני פיגועי ה-11 בספטמבר: על פי המסמכים שפורסמו בתקשורת הערבית, לפני הפיגועים נפגשו עימאד מורניה וראשי אל-קעידה, הוסדרה תמיכתם של מנהיג אירן וראשי המודיעין במנהיגי אל-קאעידה. התביעה נגד אירן - בסך 10 מיליארד דולרים

אוסמה בין לאדן, נתמך מטהרן? (חדשות 2)

15 שנים לאחר מתקפת הטרור ששינתה את העולם, פרטים חדשים - ומדאיגים - נחשפים על מעורבות אירן וחיזבאללה: העיתון א-שרק אל אווסט ורשת אל ערבייה פרסמו אמש (שבת) מסמכים מבית משפט אמריקני, שמציגים קשר בין מבצעי מתקפת הטרור של ה-11 בספטמבר בארצות הברית לבין אירן וחיזבאללה. המסמכים התפרסמו לאחר הצגתם במסגרת דיון משפטי על פיצויים בסך 10.5 מיליארד דולרים שתבעו משפחות הקורבנות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, האישומים בתיק נבנו על סמך מידע שנאסף על ידי מומחה צבאי שביצע חקירות של שבויים משורות אל קעידה שהוחזקו בידי ארה"ב. המידע מפורט על פני שישה מסמכים שמציגים את הקשרים בין גורמים שיעים מאירן ומלבנון שלהם "קשר ישיר" למפגעים שפעלו ב-11 בספטמבר 2001.

אתר "בלומברג" האמריקני דיווח אתמול כי "השופט ג'ורג' דניאלס קבע שאירן לא הצליחה להגן על עצמה מפני הטענות לפיהן היא סייעה לחוטפי המטוסים, ולכן תיאלץ לקחת חלק באחריות לנזק שנגרם מהמתקפה". השופט דניאלס גינה את אירן על הסיוע במימוש מתקפות הטרור שפגעו בניו יורק ובוושינגטון, כך דווח.

פגישות סודיות, עימאד מורנייה

התביעה סיפקה פרטים על 274 אירועים שבהם נרשמה מעורבות אירנית ולבנונית בפעילות הטרור של אל קאעידה, ובהם עדות על פגישות בין קצין המבצעים של חיזבאללה עימאד מורנייה, שחוסל ב-2008 בדמשק - לפי פרסומים זרים, על ידי ישראל - עם אוסאמה בן לאדן וסגנו איימן אל זוואהרי. על פי הטענת התביעה, הפגישות נערכו בסודן.

"הממשל האירני סיפק צינור הזנה תמידי שסיפק לארגון הטרור תמיכה כלכלית ומתן מקלט לטרוריסטים בכירים אחרי הפיגועים", דווח ברשת אל ערבייה שם נטען כי לפחות שישה אירנים הואשמו בקשר לאנשי אל קעידה ובהם המנהיג העליון חמינאי, שר המודיעין לשעבר עלי פלאחיאן ואיש משמרות המהפיכה הגנרל מוחמד באקיר אל קאדר. "למעשה, כל ראשי גופי המודיעין האירנים עמדו בקשרים ישירים עם ראשי אל קרעידה".

הפיגוע שטלטל את העולם (רויטרס)

עצירה באירן לקבלת הוראות

לפי הדיווח, האדם הראשון שיצר את הקשר בין אירן השיעית לאל קעידה הסונית היה אדם ממוצא טוניסאי בשם טאריק אל שראבי, שנעצר לראשונה באיטליה באפריל 2001 עקב חברותו בארגון טרור. אל שראבי, שדווח כי היו לו קשרים לאירן, היה בין האנשים שסייעו למחבלי אל קעידה במימון ובמסמכים.

שם נוסף שמוזכר באותו הקשר הוא ראמזי בין אל שיבא, שהוחזק במעצר במחנה גוונטנאמו. הוא פגש את מוחמד עטא - אחד מחוטפי המטוסים - ויחד איתו נסע לאפגניסטן כדי להציג אותו למנהיגי אל קעידה, כשבדרך הוא עצר באירן כדי לקבל הוראות.