קרי: דאע"ש מבצע רצח עם במזרח התיכון

בעקבות הלחץ שנוצר מהחלטת בית הנבחרים האמריקני, הכריז מזכיר המדינה כי ארגון המדינה האסלאמית הורג באופן שיטתי מיעוטים נוצרים ומיעוטים אתניים נוספים בכל רחבי המזרח התיכון. "על הפושעים לשאת באחריות על פשעיהם", אמר קרי

לאחר ההכרזה החריגה של בית הנבחרים האמריקני, מכריז הערב (חמישי) מזכיר המדינה ג'ון קרי כי ארגון הטרור המדינה האסלאמית מבצע רצח עם במזרח התיכון נגד נוצרים ומיעוטים דתיים אחרים, ביניהם גם מוסלמים שיעים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הכרזת קרי מגיעה בעקבות החלטת הקונגרס האמריקני כי עליו לקבוע הם אכן מדובר ברצח עם עד לתאריך ה-17.3. לדברי מזכיר המדינה, ממצאי דוח של מחלקת המדינה וגופי המודיעין האמריקנים מצביעים על כך שהמיעוטים הנוצרים, היזידים והמוסלמים השיעים סובלים מרצח שיטתי על ידי ארגון הטרור.

"על הפושעים לשאת באחריות על פשעיהם", אמר קרי. "לנקוב בשמם של הפשעים הללו הוא דבר חשוב, אך הדבר החשוב יותר הוא לעצור אותם". למרות ההכרזה יוצאת הדופן הזאת, אין לה או להכרזת בית הנבחרים השלכות מעשיות על פעולותיה של ארה"ב נגד דאע"ש. "זוהי הכרזה מוסרית", הוסיף קרי.

"מדובר באיום על הציביליזציה"

נראה כי ההודעה של קרי מגיעה בעקבות הלחץ שנוצר מהכרזה דומה של בית הנבחרים, שהתקבלה ללא כל מתנגדים לפני יומיים. עד כה סירב הממשל לנקוט עמדה ברורה בנושא.

"כשדאע"ש פוגע במכוון ובאופן שיטתי בנוצרים, יזידים ומיעוטים אתניים אחרים בכל המזרח התיכון, מדובר באיום על הציביליזציה עצמה", אמר חבר בית הנבחרים ג'ף פורטנברי. "עלינו לכנות את האלימות הזו בשמה הנכון - רצח עם".

אילוסטרציה (רויטרס)

"בשבוע שעבר רצחו לוחמי דאע"ש 16 בני אדם, בהם גם ארבע נזירות קתוליות, בבית אבות בתימן", אמר דובר הבית פול ראיין. "זו רק האחרונה בשורה של תקיפות אכזריות של הארגון נגד מיעוטים בשטחם. אנחנו רוצים לתייג את המעשים הללו כדי שלא יחזרו לעולם".