להקת היונים שתתריע על זיהום האוויר

פעם היונים בשרו על יבשה, אחר כך הם גויסו כדי להעביר הודעות ועכשיו , היונים בלונדון מצייצות בטוויטר על זיהום האוויר בבירה הבריטית. צפו בסיירת הזיהום המכונפת

ליונה יש עומס של סמלים שמעמיסים על כתפיה - שלום, דואר, בשורה על יבשה, תקווה ומעכשיו בלונדון - היונים נושאות גם את הבשורה על זיהום אוויר. מומחים מ "plume labs" שלחו לשמי הבירה הבריטית, שמיים די מזוהמים, 10 יונים מאולפות כדי למדוד את רמת זיהום האוויר, ספירת חלקיקי תחמוצת החנקן, ולצייץ את התוצאות, לא בעזרת המקור (יונים לא מצייצות) אלא בטוויטר.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המדענים הבריטים קוראים ללהקת היונים שלהם "סיירת האוויר" - להקת "superbirds" והן חוד החנית של המלחמה בזיהום שהורג בכל שנה כמעט 9,500 אנשים ממחלות הקשורות בזיהום, כך על פי מחקר שנערך בשנה שעברה בקינגס קולג 'בלונדון. בדוח של ארגון הבריאות העולמי מוסיף כי בכל העולם מספר מקרי המוות הקשורים לזיהום אוויר קרוב ל -7 מיליון.

היונים לוקחות על כתפיהן חיישנים במשקל 25 גרם שמדרג את רמת הזיהום מרמה "מתונה" עד לרמה "קיצונית" ומצייץ את התוצאה לעוקבים בטוויטר אחר חשבון היונים - @PigeonAir. על החיישנים של היונים (שלכל אחת מהן שם כמו נורבר, קוקו ויוליוס) קשור גם מכשיר מעקב GPS. ווטרינר עוקב ומפקח על רווחתם של העופות במשך ימי הגיחות.

הסיור המכונף הוא יוזמה של פיר דוקווסנוי ומאט דניאלס מחברת DigitasLBi שעלו על הרעיון במסגרת תחרות #PoweredByTweets של טוויטר בשנה שעברה וזכו בקטגוריית "פתרון בעיות". השניים מקווים כי בעתיד הם היוזמה שמכמתומחרת בנתיים בכ- 14,000 דולר תתפתח לעוד יעדים מזוהמים בעולם.