ארה"ב: מעשי דאע"ש בעירק ובסוריה - רצח עם

בצעד יוצא דופן קבע בית הנבחרים האמריקני כי ארגון המדינה האסלאמית רוצח באופן שיטתי ומכוון נוצרים ובני מיעוטים אחרים במזרח התיכון, וכי מדובר ברצח עם. "מדובר באיום על הציביליזציה עצמה", אמר חבר הבית. ההחלטה צפויה לייצר לחץ על ממשל אובמה להכריז הכרזה ברוח זו

אילוסטרציה (רויטרס)

בית הנבחרים האמריקני אישר הלילה (שלישי), ללא מתנגדים, הצעת החלטה חריגה הקובעת כי מעשיו של ארגון המדינה האסלאמית בסוריה, בעירק ובמדינות נוספות במזרח התיכון נגד נוצרים ומיעוטים אתניים אחרים הינם רצח עם, פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בהחלטה זו, שהתקבלה ברוב מוחלט של 383 קולות בעד מול 0 מתנגדים, מפעיל בית הנבחרים לחץ נוסף על ממשל הנשיא אובמה להכריז הכרזה דומה בהמשך השבוע. עד כה סירב הממשל לנקוט עמדה ברורה בנושא, אך מזכיר המדינה ג'ון קרי צפוי לקבל החלטה בנושא עד יום חמישי.

"כשדאע"ש פוגע במכוון ובאופן שיטתי בנוצרים, יזידים ומיעוטים אתניים אחרים בכל המזרח התיכון, מדובר באיום על הציביליזציה עצמה", אמר חבר בית הנבחרים ג'ף פורטנברי. "עלינו לכנות את האלימות הזו בשמה הנכון - רצח עם".

"בשבוע שעבר רצחו לוחמי דאע"ש 16 בני אדם, בהם גם ארבע נזירות קתוליות, בבית אבות בתימן", אמר דובר הבית פול ראיין. "זו רק האחרונה בשורה של תקיפות אכזריות של הארגון נגד מיעוטים בשטחם. אנחנו רוצים לתייג את המעשים הללו כדי שלא יחזרו לעולם".

בהחלטה הזו תומכים באופן עקרוני שלושה מועמדים לראשות המפלגות: הסנטור מרקו רוביו וטד קרוז מהצד הרפובליקני, והילרי קלינטון מהצד הדמוקרטי. השלושה אף קראו לממשל אובמה להכריז הכרזה ברוח זו. דובר הבית הלבן, עם זאת, הבהיר בתחילת החודש כי "הביטוי רצח עם כולל הגדרה משפטית שלא קיימת במקרה זה".