פוטין מפתיע: רוסיה תיסוג מסוריה

הקרמלין בהודעה דרמטית: חצי שנה אחרי שהצבא הרוסי נכנס בכוח לסוריה - הודיע נשיא רוסיה כי יסיג את כוחותיו משטח מדינתו של אסד החל ממחר בבוקר. "כל המשימות והיעדים הושגו; אסד עודכן בהוראה"

תפנית דרמטית בלחימה בסוריה: כמעט חצי שנה לאחר כניסת הכוחות הרוסיים לסוריה - נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הודיע הערב (שני) כי ארצו תחל בהסגת מרבית הכוח הצבאי שלה במדינה, לאחר שלדבריו ההתערבות הצבאית השיגה את מרבית מטרותיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הפעולות האפקטיביות של הצבא שלנו יצרו את התנאים לתחילת תהליך השלום", אמר פוטין במהלך פגישה שקיים בקרמלין. "אני מאמין שהמשימה שהוצבה בפני שר החוץ ושר ההגנה מולאה בשלמותה. בסיוע הצבא הרוסי הצליחו צבא סוריה והכוחות הנאמנים למשטר להשיג תפנית משמעותית בלחימה נגד הטרור העולמי".

פוטין מפתיע: רוסיה תיסוג מסוריה (רויטרס)

פוטין הורה כי הסגת "עיקר הכוח הצבאי הרוסי" תחל כבר מחר. עם זאת, הוא לא ציין תאריך יעד לנסיגה מלאה של צבאו מסוריה והוסיף כי כוחות רוסיים יישארו בנמל טרטוס ובבסיס חיל האוויר חמימים באזור לטקייה. הנשיא הרוסי הוסיף כי במקביל להסגת הכוחות, תגביר רוסיה את מעורבותה בתהליך השלום שמטרתו להביא לסיום מלחמת האזרחים העקובה מדם בסוריה.

מטוסי הסוחוי 34 יעזבו את סוריה (רויטרס)

סוללת S400 רוסית שנפרשה בסוריה (RIA novosty)

דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב ציין כי הנשיא פוטין שוחח עם נשיא סוריה בשאר אסד ועדכן אותו בדבר ההחלטה הרוסית. במהלך שיחת הטלפון הביע הנשיא אסד תקווה כי שיחות השלום בז'נבה יובילו ל"תוצאות ממשיות".

זמן קצר לאחר ההודעה הדרמטית של פוטין, פרסם ארמון הנשיאות בדמשק הצהרה לפיה הצדדים הסכימו על הפחתת נוכחות חיל האוויר הרוסי בסוריה. עוד נמסר בהצהרה כי הנשיאים אסד ופוטין סבורים כי מהלך עולה בקנה אחד עם "המשך הירידה באלימות ובהתאם למצב בשטח".