אסון המטוס הגרמני: הטייס הופנה לבי"ח פסיכיאטרי לפני שריסק את המטוס

צוות החקירה להתרסקות המטוס הגרמני "ג'רמן ווינגס" חשף כי רופאו של אנדרס לוביץ, הטייס שריסק את המטוס, הפנה אותו לבדיקות פסיכיאטריות שבועיים לפני האסון. הרופא ציין כי לוביץ החל לפתח סימפטומים של דיכאון פסיכוטי. אולם למרות ההמלצה, איש בחברה לא ידע על מצבו של לוביץ ובסופו בחר לרסק את מטוסו על 150 מנוסעיו

הסתיר את המידע ממעסיקיו | לוביץ

הכתובת הייתה על הקיר: שבועיים לפני ההתנגשות, המליצו רופאים להכניס את אנדרס לוביץ, טייס "ג'רמנווינגס" שהתנגש באלפים הצרפתים לפני שנה והוביל למותם של 150 נוסעים, לטיפול בבית חולים פסיכיאטרי - כך מסרו היום (ראשון) החוקרים לסוכנויות הידיעות השונות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מממצאי החקירה עולה כי רופא מומחה שטיפל בטייס המשנה הגרמני המליץ לאשפזו בבית חולים פסיכיאטרי לצורך קבלת טיפול. לדברי צוות החקירה הצרפתי, לוביץ סבל מהיסטוריה של דיכאונות חמורים לפני שהתבצר בתא הטייס וכיוון את מטוס האיירבאס לתוך צלע הר.

בדוח הסופי של משרד חקירות תאונות האוויר, ה-BEA הצרפתי, נטען כי לוביץ בן ה-28 החל להראות תסמינים, כנראה קבועים, עם אפיזודות דיכאוניות פסיכוטיות. בדצמבר 2014 הוא התייעץ עם כמה רופאים והמשיך לעשות זאת במהלך החודשים שבאו לאחר מכן. למרבה ההפתעה, אף אחד מהם לא התריע או הודיע לרשויות התעופה או למעסיקו על מצבו.

הרופאים הזהירו, לוביץ לא דיווח

בשבועות שלפני ההתרסקות לוביץ בחר שלא להודיע או לשתף את הרשויות בנוגע לחששותיו לגבי בריאות הנפש שלו. בדוח נכתב שבגלל שלוביץ לא הודיע לחברת התעופה הגרמנית על "אזהרות הרופאים שלו", "לא היה ניתן לנקוט בשום פעולה על ידי הרשויות או מעסיקו כדי למנוע ממנו לטוס". לטענת החוקרים, אין שום ספק שלוביץ ריסק בכוונה את טיסת 9525 בדרך מברצלונה דיסלדורף.

בעקבות ממצאי החקירה ממליצים חוקרי התאונה האווירית הצרפתים כי גופי התעופה בעולם יקבעו כללים חדשים על פיהם אנשי רפואה יזהירו רשויות כאשר בריאות הנפש של טייס יכולה לאיים על ביטחון הציבור. הדוח מתייחס גם לכללים מומלצים לשינוי מדיניות בנוגע לדלת תא טייס אחרי שלוביץ נעל את עצמו בתא.