הפריימריז בארה"ב: ניצחונות לקרוז וקלינטון

מסע הבחירות המקדימות נמשך והפעם נבחר מספר מצומצם יחסית של נציגים: קלינטון ניצחה באיי מריאנה הצפוניים, קרוז ניצח בקרב על מרבית 29 הצירים של וויומינג - ומצמצם מעט את הפער מטראמפ. גם רוביו גרף ניצחון קטן אך סמלי. הקרב הרפובליקני במושבה גואם טרם הוכרע

מערכת הבחירות האמריקנית לנשיאות ממשיכה, ובמהלך הלילה (שבת) עמדו על הפרק 63 צירים בשתי המפלגות. הילרי קלינטון זכתה בארבעה מתוך ששת הצירים הדמוקרטיים באיי מריאנה הצפוניים וברני סנדרס גרף את שני הצירים הנותרים. טד קרוז זכה בתשעה צירים מתוך ה-29 במדינת וויומינג, בעוד טראמפ ורוביו זכו לציר אחד בלבד. 14 צירים נוספים השייכים למדינה יחולקו רק בחודש הבא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הרפובליקנים ערכו בחירות מקדימות גם במחוז קולומביה (וושינגטון הבירה) שמוקצים לו 19 צירים - ושם זכה מרקו רוביו, שגרף 37% מהקולות. רוביו קיבל בזכות הניצחון 10 צירים, וג'ון קייסיק - שסיים במקום השני במרחק של 50 קולות בלבד מרוביו - קיבל תשעה צירים. אף מתמודד אחר לא זכה לצירים בעיר הבירה.

מדובר בניצחון השלישי של רוביו, שזכה גם בבחירות המקדימות במינסוטה ובפורטו ריקו - ונערך לקרב על המשך ההתמודדות במדינתו פלורידה. במושבה האמריקנית גואם טד קרוז זכה בציר אחד, והצירים הנוספים השייכים למדינה ייפגשו בקרוב עם המועמדים על מנת לקבוע במי יתמכו - כהוכחה נוספת לשיטת הבחריות המורכבת של ארצות הברית, שנוטה להשתנות ממדינה למדינה.

קרוז מצמצם את הפער (רויטרס)

טראמפ: "המתפרעים קשורים לסנדרס או לדאע"ש"

ביום שלישי נערכו בחירות בארבע מדינות אצל הרפובליקנים ובשתי מדינות אצל הדמוקרטים. טראמפ ניצח בהוואי, מישיגן ומיססיפי ואילו קרוז ניצח באיידהו. בסך הכל הוסיף טראמפ עוד 72 צירים וקרוז הסתפק ב-57. מזכירת המדינה לשעבר ניצחה במיסיסיפי, אך ברני סנדרס הביס אותה במישיגן, ובסך הכל צמצם את הפער ב- 19 צירים לקראת הוועידה המפלגתית הקובעת.

טראמפ, שנחלש הפעם מעט, סגר עוד שבוע סוער שהגיע עד לכדי אלימות פיזית בין תומכיו למתנגדיו - מה שהוביל לביטול עצרת בחירות בשיקאגו. בנוסף, בעת אירוע באוהיו, נאלצו מאבטחיו להדוף אדם חשוד שהתקרב אליו. המיליארדר הגדיר את ביטול העצרת בשיקאגו "בושה וחרפה" - והפנה אצבע מאשימה דווקא כלפי ברני סנדרס הדמוקרטי: "התומכים שלו אחראים למהומות". בהמשך הוא רמז כי אחד המפגינים שהתפרע "בטח קשור לדאע"ש".

יריבו העיקרי קרוז, שמסתמן כאמור כמנצח של יום שבת, הטיל את האחריות על המפגינים "שהחליטו לפעול באלימות". עם זאת, מתח ביקורת על הקמפיין של טראמפ וטען כי "האחריות מתחילה בפסגה. כל מתמודד אחראי לתרבות הקמפיין שלו".

טראמפ מורד מהבמה באוהיו (רויטרס)

כעת פניהם של המועמדים יופנו להתמודדות ב-15 במרס, אז ייערכו בשתי המפלגות בחירות בחמש מדינות: פלורידה, אוהיו, אילינוי, מיזורי וצפון קרוליינה. המפלגה הרפובליקנית תבחר נציגים גם עבור איי מריאנה הצפוניים, שם כאמור הסתיימו אמש בחירות מקדימות בין קלינטון לסנסדרס.