קובה והאיחוד האירופי סיכמו על נורמליזציה ביחסים

הוואנה ובריסל סיכמו על "הפשרת" היחסים הדיפלומטיים והרחבת הקשרים הכלכליים. הממונה על יחסי החוץ באיחוד בירכה: "זהו יום היסטורי ליחסי קובה ואירופה"

אירופה וקובה: בדרך להפשרת היחסים (רויטרס)

התחממות ניכרת - הפעם במישור הדיפלומטי: 28 מדינות האיחוד האירופי חתמו היום (שישי) על הסכם עם קובה על כינון נורמליזציה ביחסים הדיפלומטיים בין הצדדים וקיום שיתוף פעולה כלכלי מלא. מדובר בתפנית בינלאומית משמעותית נוספת עבור קובה, שחידשה לאחרונה את היחסים עם ארצות הברית וצפויה ליהנות מרווחה כלכלית בעקבות ההסכמים החדשים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שר החוץ הקובני ברונו רודריגז והממונה על מדיניות החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני השתתפו בטקס שנערך בבירה הקובנית הוואנה. "זהו יום היסטורי ליחסים בינינו", בירכה מוגריני על המהלך. כעת דרוש אישור ממשלתי לעסקה עם קובה בקרב כל מדינה אירופית בנפרד.

בנוסף לנושאים הכלכליים, ההסכם מבטא את נכונותה של אירופה לבוא לקראת קובה, לאור השינויים במערכת הפוליטית במדינה. מדינות האיחוד קיימו קשרי מסחר חלקיים בלבד כסנקציה נגד המערכת הפוליטית החד-מפלגתית ששלטה בקובה. כעת, כאשר נראים סימנים של שינוי, הסכימו ביבשת להדק את הקשר בין הצדדים.

בקרוב בהוואנה (יח"צ)

בקרוב: האבנים יתגלגלו בהאוונה

בתחילת החודש הודיעה להקת "הרולינג סטונס" כי תקיים הופעה חינמית בבירת קובה, הוואנה, ב-25 בחודש - כחלק מסיבוב ההופעות שלה באמריקה הלטינית שאמור היה להסתיים ב-17 בחודש בהופעה במקסיקו. המופע הזה צפוי להיות הגדול ביותר שייערך במדינה מאז המהפכה הקומוניסטית ב-1959.

"הופענו בהרבה מקומות מיוחדים לאורך הקריירה הארוכה שלנו, אבל ההופעה הזו הולכת להיות ציון דרך משמעותי", נמסר מהלהקה, "אנחנו מקווים שגם חברינו בקובה ירגישו כך גם". בעבר אסר השלטון הקובני על השמעת שירי הלהקה במדינה בשל "סטייה אידיאולוגית".

ההופעה תתקיים רק שלושה ימים אחרי ביקורו של הנשיא אובמה במדינה הקומוניסטית, ביקור ראשון של נשיא אמריקני מכהן ב-90 השנים האחרונות. גם האישה הראשונה, מישל אובמה, תצטרך לביקור, שנקבע לאחר ההודעה על חידוש היחסים הדיפלומטיים בין המדינות.