העימות הרפובליקני: טראמפ הותקף בשל יחסו לישראל

המועמדים המנסים לפגוע בסיכויו של המיליארדר להגיע למועמדות לנשיאות תקפו אותו על כך שאמר כי יינסה להיות נייטרלי בסכסוך הישראלי-פלסטיני וטענו: "ישראל היא בת הברית שלנו, היא נלחמת בטרור בדיוק כמונו". טראמפ לא נשאר חייב ואמר: "יש לי בת, חתן ונכדים יהודיים, אין מי שבעד ישראל יותר ממני"

המועמדים ברפובליקנים תומכים בישראל (רויטרס)

ארבעת המתמודדים האחרונים במרוץ במפלגה הרפובליקנית לנישאות ארה"ב הגיעו הלילה (חמישי) לפלורידה שם נערך עימות נוסף ביניהם לקראת הבחירות המקדימות במדינה שייערכו בעוד כמה ימים. בחלק מרכזי בעימות במדינה בה אחוז יהודים גבוה, התייחסו המתמודדים לנושא הישראלי-פלסטיני, והביעו תמיכה גורפת בישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המועמד המוביל לפי שעה למועמדות במחנה הרפובליקני דונלד טראמפ, אמר בעבר כי הוא ינסה להיות ניטרלי בנושא הישראלי-פלסטיני והותקף על כך על ידי יריביו. "אני תומך נלהב של ישראל ויש לי בת ונכדים יהודיים", אמר המיליארדר. "למרות שאני פרו ישראלי מובהק, אני אנסה לתת סיכוי לעסקה בינם לבין הפלסטינים, כי זה מה שרוב הישראלים רוצים".

"יש לי בת ונכדים יהודיים" (רויטרס)

על דברים אלו הגיב בחריפות המועמד טד קרוז שתקף את טראמפ ואמר: "רק השבוע נרצח בתל אביב אמריקני מטקסס מדינתי שהוא איש הצבא האמריקני לשעבר - הוא נדקר על ידי מחבל פלסטיני ואתה לא יכול להגיד שאתה בעד מעשים כאלו".

קרוז הוסיף כי ישראל היא בת הברית החשובה ביותר של ארה"ב, משום שהמדינות חולקות את אותם הערכים. "עלינו לעזור להם להילחם בטרור בצורה חד משמעית ובלתי מתפשרת. הרשות הפלסטינית נמצאת היום ממשלת אחדות עם חמאס שהוא ארגון טרור".

מיד לאחר דברים אלו גם המועמד מרקו רוביו שמגיע ממדינת פלורידה שם נערך העימות ביקר את דבריו של טראמפ. "דונלד צריך להבין שהעמדה שלו היא טעות ולמעשה מדובר בפגיעה בישראל", אמר רוביו. "להגיד שאתה ניטרלי זה לתמוך בפלסטינים כי חייבים להבין - לפי שעה אין עם מי לנהל שם משא ומתן ולכן חייבים לעמוד לצד ישראל".

רוביו: "אין עם מי לנהל מו"מ" (רויטרס)

גם המועמד הרביעי ג'ון קייסיק הביע תמיכה חד משמעית בישראל ואמר כי הוא תמיד יעדיף להיות פרו-ישראלי ולא אנטי- מוסלמי. "אנחנו צריכים להודות לאלוהים שפיתחנו יחד איתם את 'כיפת ברזל'", אמר קייסיק. "הפלסטינים מנסים להגיע אליהם מעל ומתחת לאדמה ועלינו לעזור להם להתחמש ולהגן על עצמם".