אחרי ההשתלטות: העיתון "זמאן" מיישר קו

יומיים בדיוק לקחו לנשיא הטורקי לשנות לחלוטין את פניו של עיתון זמאן הטורקי. אמש עדיין בישר העיתון על "אחד הימים החשוכים ביותר בהיסטוריה", אך היום העיתון כבר מציג את הנשיא הטורקי מפקח על בניית גשר חדש באיסטנבול. במקביל ברשת - הטורקים שלא מיישרים קו עם הפעולות של ארדואן - מציירים אותו כדיקטטור

יממה לאחר פשיטת המשטרה הטורקית על משרדי עיתון "זמאן", המקושר לאופוזיציה הטורקית, הבוקר (ראשון) כבר ניתן היה לראות את השינוי. הכותרת של היום מספרת על רג'פ טייפ ארדואן, הנשיא המפקח על בניית גשר באיסטנבול, זאת בהשוואה למהדורה שיצאה אתמול ועדיין סיקרה את המהומות, הראתה את רימוני הגז נגד המפגינים ואת הנשים הפצועות מהעימותים עם השוטרים, עם הכותרת בה נכתב שחור על גבי לבן - "זהו אחד מהימים החשוכים ביותר בהיסטוריה". "בהשתלטות של הממשלה על מערכת 'זמאן' באיסטנבול אין שום הפתעה", אמר בתגובה פרדריק גרדינק, עיתונאי הולנדי שסולק מטורקיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"התקשורת בטורקיה אף פעם לא הייתה באמת חופשית", הוסיף גרדינק. "כל מי שמתנגד לממשל מסומן, הממשל טוען שאנחנו טרוריסטים או תומכים בטרור, בגלל שאנחנו כותבים ביקורת או במקרה הזה, בגלל שהעיתונאים הם חלק מהמערכת של גולן". הוא התייחס בדבריו לפתחולה גולן, מנהיג טורקי גולה שחי בארה"ב, ונמנה בין ראשי המתנגדים של ארדואן."עכשיו העיתונאים של 'זמאן' ואפילו האנשים שקוראים את העיתון נחשבים לתומכי הפיכה".

ארדו-זמאן (טוויטר)

ארדואן מקצץ את חוד התקשורת (טוויטר)


ברחבי הרשת ניתן היה למצוא היום - יום החופש הטורקי - קריקטורות רבות שלעגו לצעד הממשל או ביקרו אותו. בחלקן הממשל מקצץ עיפרון, באחרות הוא מקצץ ראשים. חלק מהקריקטורות מבקרות את הקהילה הבינלאומית ובמיוחד את האיחוד האירופי שהוציא גינוי על המהלך של ארדואן נגד 'זמאן', אבל לא באמת עשה כלום למען חופש הביטוי בטורקיה.

גורמים באיחוד האירופי גינו את ההחלטה יוצאת הדופן של הממשל הטורקי להלאים את העיתון המוביל במדינה, "זמאן", וטענו כי מדובר ב"המחשה לכך שהממשל מנסה להשתיק עמדות פוליטיות שונות". גם מחלקת המדינה האמריקנית התבטאה בחריפות נגד המהלך שגרר עימותים קשים: "מדובר בצעד מדאיג מתוך סדרת פעולות מטרידות שנקטה המדינה נגד כלי התקשורת".

הפגנת עובדי זמאן בסופ"ש (רויטרס)

העיתון חותר תחת השלטון?

בסוף השבוע נערכו מהומות מחוץ לבניין העיתון לאחר שהרשויות השתלטו עליו. המשטרה השתמשה באמצעים לפיזור הפגנות כמו גז מדמיע, כדורי גומי ותותחי מים כדי לפזר את המפגינים הרבים במקום, בהם אזרחים ועובדי העיתון, שמחו מחוץ לבניין נגד הלאמת העיתון הנפוץ במדינה.

פשיטת המשטרה הגיעה לאחר שמוקדם יותר קבע בית משפט באיסטנבול כי העיתון "זמאן", הידוע בביקורת הנוקבת נגד הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן, חותר תחת השלטון ועל כן מינה לו נאמנים שינהלו אותו. העיתון "זמאן" מקושר מאוד לאיש הדת הגולה פאתוללה גולן שהיה בעבר בעל בריתו של ארדואן, והפך בשנים האחרונות ליריבו הפוליטי. גולן, המתגורר משנת 1999 בארה"ב, מואשם באנקרה בקשירת קשר להפלת השלטון.