הפשיטה על העיתון: "הממשל משתיק"

לאחר שבארה"ב גינו את המהלך של הממשל הטורקי, גם באיחוד האירופי מתחו עליו ביקורת חריפה. "על מדינה שמועמדת להיות חלק מהאיחוד, לכבד את חופש העיתונות", אמר בכיר באיחוד. מול משרדי העיתון נמשכות המהומות

המהומות מול משרדי העיתון, היום (רויטרס)

גורמים באיחוד האירופי גינו את ההחלטה יוצאת הדופן של הממשל הטורקי להלאים את העיתון המוביל במדינה, "זמאן", וטענו כי מדובר בהמחשה לכך שהממשל מנסה להשתיק עמדות פוליטיות שונות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנו מודאגים מאד מההתפתחויות בעיתון 'זמאן', שיפגעו בתהליכים אחרים שעוברים על טורקיה", אמר בכיר האיחוד האירופי יוהנס האן. "נמשיך לעקוב מקרוב אחר האירועים. על טורקיה, מדינה שמועמדת להיות חלק מהאיחוד, לכבד את חופש העיתונות".

נשיא הפרלמנט של האיחוד מרטין שולץ הצהיר כי ייפגש עם ראש הממשלה הטורקי אהמט דאבוטולו, וכינה את המהלך בחשבון הטוויטר שלו "מכה נוספת לחופש העיתונות".

"נלחמים על חופש העיתונות" (רויטרס)

בתוך כך, מהומות קשות פרצו מחוץ לבניין העיתון לאחר שהרשויות השתלטו עליו. המשטרה השתמשה באמצעים לפיזור הפגנות, בהם גז מדמיע וכדורי גומי כדי לפזר את המפגינים הרבים במקום.

משטרת טורקיה פשטה הלילה על משרדי עיתון "זמאן" המקושר לאופוזיציה הטורקית. מחלקת המדינה האמריקנית התבטאה בחריפות נגד המהלך שגרר עימותים קשים: "מדובר בצעד מדאיג מתוך סדרת פעולות מטרידות שנקטה המדינה נגד כלי התקשורת".

מתקשה לקבל ביקורת? ארדואן (רויטרס)

"כידידים של טורקיה, אנחנו קוראים לה להמשיך ולהבטיח את העקרונות הדמוקרטים, כפי שהם מוגדרים בחוקתה, ובכלל זה גם את חופש הביטוי", אמר דובר המדינה ג'ון קירבי. ההודעה נמסרה במסיבת עיתונאים, זמן מה לאחר שהסתיימו העימותים בין השוטרים בטורקיה לבין מפגינים שמחו על המהלך. כוח המשטרה שהגיע למשרדי העיתון פיזר באמצעות גז מדמיע ותותחי מים את המפגינים, ביניהם אזרחים ועובדי העיתון, שמחו מחוץ לבניין נגד הלאמת העיתון הנפוץ.

פשיטת המשטרה הגיעה לאחר שמוקדם יותר קבע בית משפט באיסטנבול כי העיתון "זמאן", הידוע בביקורת הנוקבת נגד הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן, חותר תחת השלטון ועל כן מינה לו נאמנים שינהלו אותו. העיתון "זמאן" מקושר מאוד לאיש הדת הגולה פאתוללה גולאן שהיה בעבר בעל בריתו של ארדואן, הפך בשנים האחרונות ליריבו הפוליטי. גולאן, המתגורר משנת 1999 בארצות הברית מואשם באנקרה בקשירת קשר להפלת השלטון.