ארדואן השתלט על העיתון הגדול בטורקיה: "צעד מדאיג"

ארצות הברית מתחה ביקורת חריפה על טורקיה, לאחר שבהוראת בית המשפט הטורקי פרצו שוטרים למשרדי העיתון "זמאן", הנחשב למתנגד חריף לנשיא ארדואן, והשתלטו על משרדי המערכת. "על טורקיה לפעול למען עקרונות הדמוקרטיה", נאמר בהודעת מחלקת המדינה

לאחר שמשטרת טורקיה פשטה הלילה (שבת) על משרדי עיתון "זמאן" המקושר לאופוזיציה הטורקית, מחלקת המדינה האמריקנית התבטאה בחריפות נגד המהלך שגרר עימותים קשים. "מדובר בצעד מדאיג מתוך סדרת פעולות מטרידות שנקטה המדינה נגד כלי התקשורת".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כידידים של טורקיה, אנחנו קוראים לה להמשיך ולהבטיח את העקרונות הדמוקרטים, כפי שהם מוגדרים בחוקתה, ובכלל זה גם את חופש הביטוי", אמר דובר המדינה ג'ון קירבי. ההודעה נמסרה במסיבת עיתונאים, זמן מה לאחר שהסתיימו העימותים בין השוטרים בטורקיה לבין מפגינים שמחו על המהלך. כוח המשטרה שהגיע למשרדי העיתון פיזר באמצעות גז מדמיע ותותחי מים את המפגינים, ביניהם אזרחים ועובדי העיתון, שמחו מחוץ לבניין נגד הלאמת העיתון הנפוץ.

פשיטת המשטרה הגיעה לאחר שמוקדם יותר קבע בית משפט באיסטנבול כי העיתון "זמאן", הידוע בביקורת הנוקבת נגד הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן, חותר תחת השלטון ועל כן מינה לו נאמנים שינהלו אותו.

העיתון "זמאן" מקושר מאוד לאיש הדת הגולה פאתוללה גולאן שהיה בעבר בעל בריתו של ארדואן, הפך בשנים האחרונות ליריבו הפוליטי. גולאן, המתגורר משנת 1999 בארצות הברית מואשם באנקרה בקשירת קשר להפלת השלטון.

"נלחמים על חופש העיתונות" (רויטרס)

"נמשיך להתקיים גם אם נצטרך לכתוב על קירות"

בעקבות החלטת בית המשפט הגיעו מאות מפגינים מחוץ למשרדי העיתון כדי למחות על ההחלטה. המפגינים הניפו שלטים עליהם נכתב כי "נלחמים על חופש העיתונות", ו - "אנחנו לא נשתוק".

מתקשה לקבל ביקורת? ארדואן (רויטרס)

"הדמוקרטיה תמשיך ותקשורת החופשית לא תשתוק", אמר העורך הראשי של העיתון עבדולחמיט ביליצ'י לסוכנות הידיעות צ'יאן מחוץ למשרדו. "אני מאמין כי תקשורת חופשית תימשך להתקיים גם אם נצטרך לכתוב על הקירות. אני לא חושב שזה אפשרי להשתיק תקשורת בעידן הדיגיטלי".

צו בית המשפט מעורר המחלוקת הוביל את ארצות הברית לבקר את ההחלטה. דובר מחלקת המדינה האמריקנית, ג'ון קירבי, מסר כי ארצו "מפצירה בשלטונות הטורקיים להבטיח ולקיים את הערכים הדמוקרטיים והאוניברסליים המעוגנים בחוקה שלהם, כולל חופש הביטוי ובמיוחד בחופש העיתונות".