טורקיה: עימותים בין מפגינים למשטרה על רקע הלאמת עיתון "זמאן"

כוח משטרתי גדול של משטרת טורקיה פשט הלילה על מערכת עיתון "זמאן" באיסטנבול לאחר שבית המשפט המקומי החליט למנות נאמנים מטעם המדינה לעיתון. כמאה בני אדם הגיעו למשרדי העיתון, המזוהה עם האופוזיציה במדינה וידוע בביקורתו הנרחבת נגד הנשיא ארדואן, כדי למחות על ההחלטה

"נלחמים על חופש העיתונות" (רויטרס)

משטרת טורקיה פשטה הלילה (שבת) על משרדי עיתון "זמאן", המקושר לאופוזיציה במדינה, לאחר שבית המשפט באיסטנבול קבע כי לעיתון, ימונו נאמנים שינהלו אותו. כוח משטרה שהגיע למשרדי העיתון פיזר באמצעות גז מדמיע ותותחי מים את המפגינים, ביניהם אזרחים ועובדי העיתון, שמחו מחוץ לבניין נגד הלאמת העיתון הנפוץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

פשיטת המשטרה הגיעה לאחר שמוקדם יותר קבע בית משפט באיסטנבול כי העיתון "זמאן", הידוע בביקורת הנוקבת נגד הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן, חותר תחת השלטון ועל כן מינה לו נאמנים שינהלו אותו.

העיתון "זמאן" מקושר מאוד לאיש הדת הגולה פאתוללה גולאן שהיה בעבר בעל בריתו של ארדואן, הפך בשנים האחרונות ליריבו הפוליטי. גולאן, המתגורר משנת 1999 בארצות הברית מואשם באנקרה בקשירת קשר להפלת השלטון.

מתקשה לקבל ביקורת? ארדואן (רויטרס)

"נמשיך להתקיים גם אם נצטרך לכתוב על קירות"

בעקבות החלטת בית המשפט הגיעו מאות מפגינים מחוץ למשרדי העיתון כדי למחות על ההחלטה. המפגינים הניפו שלטים עליהם נכתב כי "נלחמים על חופש העיתונות", ו - "אנחנו לא נשתוק".

"הדמוקרטיה תמשיך ותקשורת החופשית לא תשתוק", אמר העורך הראשי של העיתון עבדולחמיט ביליצ'י לסוכנות הידיעות צ'יאן מחוץ למשרדו. "אני מאמין כי תקשורת חופשית תימשך להתקיים גם אם נצטרך לכתוב על הקירות. אני לא חושב שזה אפשרי להשתיק תקשורת בעידן הדיגיטלי".

צו בית המשפט מעורר המחלוקת הוביל את ארצות הברית לבקר את ההחלטה. דובר מחלקת המדינה האמריקנית, ג'ון קירבי, מסר כי ארצו "מפצירה בשלטונות הטורקיים להבטיח ולקיים את הערכים הדמוקרטיים והאוניברסליים המעוגנים בחוקה שלהם, כולל חופש הביטוי ובמיוחד בחופש העיתונות".