כשרוביו צחק על האצבעות של טראמפ: העימות הרפובליקני ירד לפסים אישיים

לאחר הצלחה ניכרת ב"סופר טיוזדיי" השבוע, במהלכו ניצח טראמפ ב-7 מדינות, ניסו שני יריביו העיקריים קרוז ורוביו לאתגר אותו במהלך העימות, אך דונלד טראמפ כמו דונלד טראמפ פתח דווקא בנושאים אישיים. "רוביו רמז שאם הידיים שלי קטנות, אז משהו אחר אצלי ודאי קטן. אני מבטיח לך שאין שום בעיה", אמר טראמפ

העימות הטלוויזיוני ה-11 בין המתמודדים בפריימריז לראשות המפלגה הרפובליקנית נערך לפנות בוקר (שישי) בדטרויט, מישיגן, במפגן סוריאליסטי של עקיצות ועלבונות אישיים מצד המועמדים. מכל הנושאים איתם יכול היה דונלד טראמפ לפתוח את העימות, הוא בחר דווקא לדון באיברי המין שלו. טראמפ הגיב להערה של המועמד מרקו רוביו על ידיו הקטנות ואמר כי הרמיזה על איברים נוספים שבהכרח קטנים גם כן אינה נכונה. "הוא תקף את הידיים שלי. איש מעולם לא תקף את הידיים שלי, מעולם לא שמעתי על כך", אמר טראמפ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הסתכלו על הידיים האלה, האם אלה ידיים קטנות? והוא רמז שאם הידיים שלי קטנות, אז משהו אחר אצלי ודאי קטן. אני מבטיח לך שאין שום בעיה, מילה שלי", הוסיף תוך שהוא מראה לקהל את אצבעות ידיו. שלושת המועמדים המובילים - דונלד טראמפ, טד קרוז ומרקו רוביו - הגיעו לעימות לאחר ה"סופר טיוזדיי" השבוע, בעקבותיו הגדיל איל ההון טראמפ את הפער ממתחריו העיקריים על המועמדות בבחירות הכלליות שייערכו בנובמבר הקרוב. למרות הביקורות הקשות שהטיחו בו, הבהירו המתמודדים קרוז, רוביו וקייסיק כי אם יינצח טראמפ בבחירות המוקדמות, ייתמכו בו במירוץ לנשיאות.

במהלך העימות דחה טראמפ את ההאשמות נגדו בגין תמיכה בעמדות הארגון הגזעני KKK, בעקבות ציטוט של ציוץ בטוויטר שהביע תמיכה בארגון שהוצא מחוץ לחוק בארצות הברית. המעשה הזה גרר ביקורת קשה בתוך מפלגתו, לרבות יו"ר בית הנבחרים פול ראיין. בנוסף, טען המיליארד כי סקרים רבים מראים כי הוא היחיד שינצח את הילרי קלינטון בבחירות הכלליות.

בהתייחס לסוגיות כלכליות, רוביו תקף את טראמפ על מהלכיו כאיש עסקים. בעוד טראמפ הדגיש כי ייצר אלפי מקומות עבודה במשך שנים, רוביו השיב כי חלק ניכר מן הייצור בפועל הועבר מחוץ לארצות הברית. טראמפ הדף את ההאשמות האלו והוסיף כי תכניתו לקיצוץ במסים ובשירות הציבורי נחשבת על ידי מומחים לטובה ביותר שהוצגה במהלך הקמפיין.

רומני נגד טראמפ (רויטרס)

קרוז הבטיח גם הוא לקצץ במסים, וטען כי יצליח לקדם את שוק התעסוקה טוב עוד יותר מאשר טראמפ עשה במגזר הפרטי. הוא הוסיף ותקף את טראמפ על תמיכתו במועמדים דמוקרטיים לנשיאות - בהם ג'ון קרי שהתמודד מול ג'ורג' בוש הבן וג'ימי קרטר שהתמודד מול רונלד רייגן. בנוגע למדיניות הגירה, טראמפ חזר על עמדתו התקיפה כנגד מהגרים לא חוקיים ממקסיקו, לאחר שבמהלך הקמפיין הצהיר כי ייבנה חומה על גבולה הדרומי של ארצות הברית. קרוז, לעומתו, טען כי מדובר בהבטחת בחירות לא ישימה.

בהתייחסות מדיניות החוץ, טען רוביו כי יש להגביר את התקיפות האוויריות נגד דאע"ש בלוב - אך הסתפק בתשובה מעורפלת ביחס לעמדתו אודות שליחת כוחות קרקעיים למדינה. טראמפ טען כי יפעילו מדיניות תקיפה נגד ארגון המדינה האיסלאמית מבלי לפרט לעומק את דרכי הפעולה המועדפות עליו אם יהפוך למפקד העליון של צבא ארצות הברית. קרוז הבטיח "לשקם את הצבא", להגדיל את תקציב הביטחון במידת הצורך ולהרחיב את שורותיו.

למרות התומכים החדשים: הממסד הרפובליקני והתקשורת נגד טראמפ

בצל העימות עומדת המתקפה החריפה של בכירים רפובליקנים כנגד טראמפ, לאחר שבימים האחרונים השיג תמיכה משני אנשי מפתח במפלגה - מושל ניו ג'רזי כריס כריסטי ומושל מיין פול לה פייג'. בין מבקריו החריפים נמנים המועמד הרפובליקני בבחירות הקודמות ב-2012 מיט רומני ויו"ר בית הנבחרים פול ראיין. שניהם, וכך גם גורמים נוספים במפלגה, יצאו נגד אמירותיו הגזעניות של טראמפ וטענו כי סיכוייו לנצח את הילארי קלינטון בבחירות הכלליות נמוכים ביותר.

כלי תקשורת מרכזיים בארצות הברית תקפו אף הם את טראמפ בימים האחרונים. המגזין הנחשב "טיים" הקדיש את עמוד השער האחרון שלו לטראמפ, ובו נטען כי המועמד הרפובליקני המוביל הוא ביריון, תיאטראלי ודמגוג - ואף מהווה איום לפירוק מפלגתו. בנוסף, תכנית הסאטירה הפופולארית "The Dailly Show" ליגלגה על מסיבת העיתונאים שערכו טראמפ וכריסטי, במהלכה נראה כי מושל ניו ג'רזי חש אי נוחות מן המעמד.