הדרכון הגרמני - מספר 1 בעולם

מחקר מקיף מגלה לכמה מדינות ניתן להיכנס באופן חופשי ללא אשרות בעזרת דרוכים מכל מדינות העולם. לצד גרמניה, הצמרת מאוישת ע"י שבדיה, דנמרק, בריטניה וארה"ב - ואילו אפגניסטן וסוריה בולטות בתחתית. ישראל, במפתיע, נמצאת במקום גבוה יחסית

דרכון ישראלי: מקום טוב באמצע (רויטרס)

מחקר שנתי מקיף שביצע המכון Henley & Partners Visa Restrictions Index חושף אלו מדינות מחזיקות את הדרכון המשתלם ביותר. במכון מדדו את מספר המדינות אליהן יוכלו בעלי כל דרכון להיכנס ללא ויזה - ושיבצו השנה את גרמניה במקום הראשון עם 177 יעדים כאלה.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעשירייה הראשונה נמצאות גם שבדיה, פינלנד, צרפת, איטליה, ספרד, בריטניה, דנמרק, ארצות הברית והולנד - כולן עם לפחות 174 טריטוריות אליהן אזרחי המדינה נכנסים באופן חופשי ללא אשרות.

הדרכון הגרמני - המשתלם מכולם (רויטרס)

ישראל נמצאת במיקום גבוה יחסית - מספר 25 בדירוג הכללי, עם אפשרות להיכנס ל-147 מדינות בהצגת דרכון בלבד. בין המדינות שמקדימות את ישראל נמצאות גם מרוקו, ברזיל ופולין. לעומת זאת, הדרכון הישראלי מאפשר כניסה חופשית ליותר מדינות בהשוואה לתעודה דומה מסין או רוסיה.

המקום המאה מאויש כיום על-ידי כשנתינו מצפון - סוריה, ועוד תחתית הדירוג נמצאות פקיסטן, עירק וסומליה. הדרכון האפגני, שבאמצעותו ניתן להיכנס ללא ויזה ל-25 מדינות בלבד, סוגר את הרשימה כולה השנה, כפי שעשה מאז 2010.

מאגרי המידע של המכון משתרעים על פני 11 השנים האחרונות. המחקר האחרון בוצע בשיתוף עם רשות התעופה הבינלאומית (IAIA), אשר מאגדת את מאגר המידע המקיף ביותר על תנועה חופשית ברחבי העולם ומגבלותיה. "מדינה שמאשרת כניסה ללא ויזה לאזרחי מדינה אחרת תעשה זאת ממכלול שיקולים", מסביר נציג של מכון המחקר Henley & Partners. "בין היתר אלה שיקולים של יחסים דיפלומטיים ושל הערכת הסיכון שיש בכניסה לכל מדינה".

יש להדגיש כי המחקר שפורסם לא מדד את סך המדינות הכולל אליו ניתן להיכנס באמצעות הדרכונים השונים. כך, למשל, יעד כמו ארצות הברית שמצריך אשרת כניסה לבעלי דרכון ישראלי לא נכלל ברשימה.