האיחוד האירופי: להכריז מצב חירום הומניטרי ביוון

בעקבות התגברות משבר הפליטים, כאשר 20 אלף מהגרים ומבקשי מקלט מעוכבים בגבולות המדינה, בבריסל קראו להכריז על מצב חירום הומניטרי – ומחר יציגו תכנית סיוע מיוחדת. יוזמת האיחוד פורסמה כיממה לאחר ניסיון הפריצה בגדר הגבול בין יוון למקדוניה

פליטים רבים תקועים בגבול (שי זבדי, ajc)

משבר הפליטים באירופה מחריף - ומדינות האיחוד זועקות לסיוע: האיחוד האירופי קרא היום (שלישי) להגביר את הסיוע ההומניטרי ליוון, בה נתקעו כ-20 אלף פליטים ומהגרים בתקופה האחרונה. הצורך בתוספת תקציב התעורר בעקבות הידוק הפיקוח על המעברים ביוון: המדינה מונעת בתקופה האחרונה מרבבות מבקשי מקלט לעבור צפונה לארצות אירופיות מבוססות יותר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נציבות האיחוד הכריזה כי תציג מחר תכנית חירום פיננסית, במטרה לסייע לפליטים הנמצאים ברחבי אירופה ובמיוחד ביוון. כמו כן יבקשו באיחוד להכריז על המשבר ביוון כ"מצב חירום". דובר הנציבות הדגיש כי התכנית נחוצה כדי "למנוע מצוקה הומניטרית", בעקבות הגעת כמות רבה של פליטים מהמזרח התיכון וצפון אפריקה - זרם שמדינות האיחוד לא יצליחו להתמודד איתו.

תמונות קשות בגבול מקדוניה-יוון (רויטרס)

ולא רק ביוון זרם המהגרים מוביל למתיחות: אתמול נאלצה משטרת מקדוניה לירות רימוני גז ולהפעיל כוח רב לבלימת אלפי פליטים ומהגרים שניסו להסתער על גדר הגבול המשותפת עם יוון. המהגרים, שביקשו להמשיך לנוע למרכז היבשת, הצליחו להפיל שער ברזל לפני שהמשטרה החלה לפעול בכוח.

נשיא המועצה האירופית דונלד טוסק צפוי לבקר במקדוניה, יוון, אוסטריה, סלובניה, קרואטיה וטורקיה במהלך השבוע הקרוב. במקביל, בבריסל וברלין לוחצים על טורקיה להדק את הפיקוח בגבולותיה המשותפים עם שאר יבשת אירופה, דרכם מגיעים בעיקר פליטי מלחמת האזרחים בסוריה.