כמה היה שווה אוסמה בן לאדן?

בן לאדן, שלאחר פיגועי ה-11 בספטמבר הפך לאדם המבוקש ביותר בעולם, חיבר במהלך שנותיו במסתור צוואה - בה שאף להוריש את רוב הונו לארגון הטרור שעמד בראשו. "הסכום הזה ישמש לג'יהאד למען אללה", כתב

"רוצה לתרום מהוני לג'יהאד" (רויטרס)

תג המחיר של מי שהיה הטרוריסט המבוקש בעולם נחשף: אוסמה בן לאדן, שחוסל בפשיטת קומנדו אמריקנית לפני קרוב לחמש שנים, טען כי הונו נאמד ב-29 מיליון דולרים. הנתון המפתיע נכלל בצוואתו של מנהיג אל קאעידה, שפורסמה יחד עם מסמכים רבים שנתפסו באותה פשיטה בה חוסל במאי 2011.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בצוואתו הקדיש בן לאדן את רוב ההון שצבר "למטרות ג'יהאד למען אללה" - כך דווח בכלי תקשורת בארה"ב. כמו כן, בן לאדן תכנן לחלק את יתר הרכוש בין קרובי משפחתו הרבים.

המסמכים שנתפסו באחוזה בפקיסטן בה התחבא בן לאדן, עד שחוסל בפשיטת הקומנדו האמריקני. לאחר שנהרג בקרב היריות הלוחמים זרקו את גופתו לים.

המסמך שחיבר בן לאדן בתאריך לא ידוע היה סודי עד כה, והותר לפרסום יחד עם תכתובות נוספות של מנהיג ארגון הטרור שעמד מאחורי מתקפת הטרור בארה"ב ב-11 בספטמבר 2001.

בחודש מאי 2015 פורסם מכתב שחיבר בן לאדן לציבור האמריקני: במסמך שהותר לפרסום על ידי המודיעין האמריקני, "חשף" בן לאדן את השקרים שהציג הממשל בוושינגטון לציבור ומנמק את כל הסיבות לכישלונה הוודאי של אמריקה במלחמתה במזרח התיכון. "הבטיחו לכם מלחמה שתסתיים תוך 6 ימים. עברו 6 שנים והיא עדיין נמשכת ללא ניצחון".

אסון התאומים (רויטרס)

המכתב של בן לאדן: הפכתם את היהודים למנצחים

תכניות הנקמה שרקם אוסמה בן לאדן נגד האמריקנים ליוו אותו עד לרגעיו האחרונים: בהקלטת וידאו לא גמורה ובמכתב שנמצא יחד עם מסמכים נוספים במתחם המגורים שבו חוסל בפקיסטן, נחשפים המסרים שתכנן רב המחבלים להפנות לעם האמריקני, מתוך ניסיון לעורר גל מחאה ציבורי בתוך ארה"ב שיפעיל לחץ על הממשל לסיים את הלחימה במזרח התיכון ולהשיג את הכוחות האמריקנים מעירק ומאפגניסטן.

"בשם אללה החנון והרחום, אני פונה אליכם בנושא המלחמה המתמשכת בינכם לביננו", פתח בן לאדן את דבריו, "ראשית, ברצוני לומר שמלחמתכם מולנו היא היקרה ביותר בהיסטוריה שלכם. באשר אלינו, אנו רואים בהישגינו עד כה רק כמחצית הדרך. אם הייתם שואלים את חכמיכם, הם היו אומרים לכם שאין כל דרך לנצח בה משום שכל הסימנים מכוונים נגדכם".

בהמשך ניסה לזרוע פחד בלב נמעניו. "איך תוכלו לנצח במלחמה שבה המנהיגים פסימיים ושהלוחמים בה מתאבדים?", שואל בן לאדן. "אם הפחד נכנס ללבו של אדם, ניצחון המלחמה הוא בלתי אפשרי. איך תוכלו לנצח במלחמה שבה שעלותה דומה לסופת הוריקן הנושבת בעורפה של הכלכלה שלכם ומחלישה את הדולר?".

"השלום יבוא על אלו שילכו אחר ההדרכה הנכונה. צדק הוא הצבא החזק מכולם, וביטחון הוא צורת החיים הטובה ביותר, אך היא חמקה מאחיזתכם ביום שבו הפכתם את היהודים למנצחים בכיבוש אדמתנו ובהרג אחינו הפלסטינים. הדרך לביטחונכם היא להסיר את כיבושכם מעלינו", סיכם.