אוסקר 2016: הזוכה הגדול הוא ליאונרדו דיקפריו

אחרי 5 פעמים שהיה מועמד לאוסקר והתאכזב, דיקפריו יכול להוסיף את הפסלון המוזהב לארון. השחקן זכה בפרס על תפקידו ב-"האיש שנולד מחדש". הסרט בכיכובו זכה בשני פרסים נוספים, בהם הפרס לבמאי הטוב ביותר שהלך לאלחנדרו גונזלס אינריטו, בפעם השנייה ברציפות. השחקנית ברי לארסון זכתה בפרס השחקנית הראשית

טקס פרסי האוסקר התקיים הלילה (ראשון) בהוליווד שבלוס אנג'לס כשהזוכה הגדול של הטקס הוא ליאונרדו דיקפריו, שלראשונה בחייו זכה בפסלון על תפקיד ראשי. הסרט "ספוטלייט" מנע מהסרט בכיכובו של דיקפריו פסלון רביעי וזכה בסרט הטוב ביותר. המאוכזב הגדול של הטקס הוא סילבסטר סטאלון שהפסיד את פרס שחקן המשנה למארק ריילנס, כוכב הסרט "גשר המרגלים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כל הציפיות והמומחים הצביעו על ליאונרדו דיקפריו כזוכה בפרס השחקן הטוב ביותר - ואכן תחזיות אלו התממשו. דיקפריו זכה בפסלון לראשונה בחייו על תפקידו בסרט "האיש שנולד מחדש", לאחר שש מועמדויות בסך הכול. פרס השחקנית הראשית הטובה ביותר סיפק הפתעה כשברי לארסון הצעירה קטפה את הפסלון המוזהב על תפקידה בסרט "חדר". 

סרטו של סילבסטר סטאלון "קריד" נחשב למועמד מוביל לזכות את השחקן הוותיק בפסלון הראשון שלו. רבים בהוליווד חשבו שאחרי עשרות שנות יצירה והצלחות מסחררות בסרטי רוקי, יקבל סטאלון את ההכרה לה הוא ראוי לדעתם, אך לבסוף היה זה מארק ריינלס שזכה בפסלון המוזהב על תפקידו בסרטו המצויין של סטיבן ספילברג.

בניגוד לאכזבתו של סטאלון, הבמאי אלחנדרו גונזלס אינריטו הוא ללא ספק אחד מהמאושרים הגדולים של הערב, לאחר שזכה בפרס הבמאי הטוב ביותר על סרטו "האיש שנולד מחדש". זו הפעם השנייה ברציפות שאינריטו זוכה בפסלון היוקרתי לאחר שבשנה שעברה קטף את הפסלון על הסרט "בירדמן".

את פרס הסרט הזר הטוב ביותר קטף הסרט ההונגרי "Son of Saul" - "הבן של שאול". מדובר בסרט דרמה מטלטל המתאר את חייו של יהודי במחנה הריכוז אושוויץ במהלך מלחמת העולם השנייה המחפש רב שיערוך טקס לוויה לבנו. השחקן הישראלי אמיתי קדר, שהשתתף בסרט, אמר לחדשות 2 Online כי "אני אחרי שלוש כוסות שמפניה, בהיי מטורף". הוא הוסיף כי "אנחנו מחכים לבמאי שיחזור מהטקס, ואז ניסע ל'אפטר פארטי', וההתרגשות גדולה. זה כבוד גדול ולא נתפס שאני לוקח חלק בסרט שזכה באוסקר".

מימין לשמאל: ויקנדר, דיקפריו, לארסון ורי (רויטרס)

זכייה מעניינת נוספת מגיעה מקטגוריית הסרט הדוקומנטרי הטוב ביותר, אותו קטף הסרט "איימי". הסרט שהביא את סיפור חייה של הזמרת איימי ויינהאוס שהלכה לעולמה בגיל 27 זיכה את היוצרים באוסקר והם בתגובה הודו למעריציה של הזמרת ש"הביאו אותם למעמד המרגש".

רשימת הזוכים:

פרס השחקן הראשי: ליאונרדו דיקפריו "האיש שנולד מחדש".

השחקנית הראשית הטובה ביותר: ברי לארסון.

הסרט הטוב ביותר: "ספוטלייט".

פרס הבימוי: אלחנדרו גונזלס אינריטו על "האיש שנולד מחדש".

פרס התסריט המקורי: "ספוטלייט".

פרס התסריט המעובד: "מכונת הכסף".

פרס שחקנית המשנה: אלישיה ויקנדר, "הנערה הדנית".

פרס שחקן המשנה: מארק ריילנס, "גשר המרגלים".

פרסי עיצוב תלבושות; פרס עיצוב אומנותי;פרס העריכה; פרס האיפור ועיצוב השיער; עריכת הסאונד ומיקס הסאונד הלכו ל: "מקס הזועם: כביש הזעם".

האוסקר ה-88 (רויטרס)

כריס רוק (רויטרס)

פרס הצילום: "האיש שנולד מחדש".

אפקטים מיוחדים: "אקס מכינה".

סרט האנימציה הקצר: bear story.

סרט האנימציה הטוב של השנה: "הקול בראש".

סרט דוקומנטרי קצר: a girl in the river.

הסרט הדוקמנטרי: "איימי".

פרס הסרט הזר: Son of Saul.

פרס הסרט העלילתי הקצר: "Stutterer".

פרס הפסקול המקורי: אניו מוריקונה בן ה-87 על הסרט "שמונת השנואים".

פרס השיר המקורי: סם סמית' על הסרט "ספקטר" בסדרת הסרטים ג'יימס בונד.

 

הקומיקאי האפרו-אמריקני כריס רוק, ספג הרבה ביקורת עקב מחאת השחורים. רוק לא נשאר חייב והקדיש את כל נאום הפתיחה שלו לנושא זה. נאומו נפתח בכך שכינה בהלצה את טקס האוסקר "טקס הפרסים של האנשים הלבנים", וטען שלו היו בוחרים מועמדים להנחיית הטקס, וודאי לא היה מקבל את התפקיד. בהמשך התייחס לאנשים שקראו לו לא להנחות את הטקס ואמר: "זהו האוסקר ה-88, ניתן להניח שהיו עוד שנים רבות של אוסקרים בלי מועמדים שחורים, ולמה השחורים לא מחו אז? כי היו להם דברים חשובים יותר למחות עליהם".

בהמשך התייחס לנושא ברצינות רבה יותר כשטען שכל העיסוק במועמדים שחורים הוא מיותר. "אם אתם רוצים יותר מועמדים שחורים, תעשו קטגוריות לשחורים, הרי אין באמת סיבה להפריד קטגוריות בין נשים לגברים במשחק", הסביר. ולסיום אמר "כל מה שהשחורים רוצים הוא הזדמות שווה".