אזרחי שוויץ נגד גירוש זרים שפשעו

האם יש לגרש משוויץ אדם בעל אזרחות זרה, שנמצא אשם ע"י הרשויות בשתי עבירות ברמה נמוכה כמו השתתפות בתגרה, הלבנת כספים, מתן עדות שקר או התערטלות בציבור ? זו הסוגיה במשאל העם שנערך היום בשוויץ, יוזמה של מפלגת הימין במדינה. בתום מספר שעות, נפלה הצעת הימין כשאזרחי המדינה הצביעו נגד הגירוש

שוויץ יצאה היום (ראשון) למשאל עם שנוי במחלוקת - האם יש לגרש תושבים זרים שביצעו לפחות שני פשעים או עבירות קלות במרחב זמן של 10 שנים? בלשון השאלה שהופנתה לאזרחים השוויצרים נשאל, האם בעל אזרחות זרה שנמצא אשם בשתי עבירות ברמה נמוכה, כמו השתתפות בתגרה, הלבנת כספים, מתן עדות שקר התערטלות בציבור ועוד - צריך להיות מגורש. למרות שהסקרים המוקדמים ניבאו קרב צמוד, בסופו של דבר הצביעו האזרחים נגד הגירוש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההצבעה נערכה על רקע קושי של מדינות רבות באירופה לקבוע את יחסן למהגרים, אחרי שיותר ממיליון איש הגיעו ליבשת בשנה האחרונה. רבע מתושבי שווייץ חיים בה עם דרכון זר, אבל רובם הגיעו ממדינות אירופה.

במשאל דומה שנערך לפני שש שנים, יותר ממחצית הבוחרים השויצריים חיזקו חוק שקורא לגרש אזרחים זרים באופן אוטומטי אחרי שהורשעו בפשעים אלימים או מיניים. אבל מפלגת הימין , מפלגת העם השוויצרי הפופוליסטית (ה-SVP), שזכתה בנתח הגדול ביותר של הקולות בבחירות לפרלמנט באוקטובר האחרון, מאשימה את הפרלמנט בסחבת בקידום החוק.

אזרחים זרים יגורשו? אחת הכרזות של מפלגת (רויטרס)

כחלק מהקמפיין, תלתה מפלגת הימין כרזות הקוראות לתמוך בגירוש הזרים העבריינים, עליהן מצויירות כבשים לבנות ושחורות. מנגד היוזמה זוכה להתנגדות עזה, כולל כזו שבאה מהממשלה השוויצרית, הפרלמנט והמפלגות הגדולות במדינה, שהזהירו מהפרה של "כללי היסוד" של הדמוקרטיה השוויצרית.

אם הייתה מתקבלת ההצעה, היא הייתה מגדילה באופן משמעותי את מספר העבירות שעלולות היו להביא לגירוש אוטומטי של אזרחים זרים משוויץ, כולל עבירות שבדרך כלל העונש עליהם הוא קנסות או עונשי מאסר קצרים. החוק גם ביקש להסיר את זכותו של שופט שוויצרי למנוע גירוש במקרים בהם תיווצר "מצוקה אישית רצינית" של אזרח זר. בטרם החלה ההצבעה, כבר חתמו יותר מ -50 אלף בני אדם, בהם מאות ידוענים שוויצרים על עצומה נגד ההצעה.

בסקר שנערך לפני חודש סביב השאלה, נמצא ש-49% מהנשאלים התנגדו להצעה ו-46% תמכו בה. 5% עדיין מתלבטים ועל כן היה סיכוי שההצעה תעבור. על רקע ההצבעה הזהירו המתנגדים כי אם היא תעבור, ילדים שנולדו להורים זרים עשויים למצוא את עצמם מגורשים למדינות שמעולם לא חיו בהם, בגלל עבירות משניות.