בולגריה: "אין סימני אלימות על גופת המחבל"

הרשויות בבולגריה ממשיכות לחקור כיצד מצא את מותו נאיף חסן עומר זאייד, שרצח ישראלי ב-1986 ונמלט מהכלא הישראלי למדינה. נתיחתו לא העלתה חשד לתקיפה, אך במשפחתו מאשימים את השגרירות בסיכון חייו ובהתרשלות בהגנה עליו

חוסל? עומר זאייד

פחות מיממה לאחר שהמחבל הפלסטיני נמצא מת בחצר השגרירות הפלסטינית בבולגריה, סימני השאלה רק מתגברים: בשעות הלילה (בין שישי לשבת) הודיעו הרשויות בבולגריה כי לא נמצאו סימני אלימות או מאבק על גופתו של נאיף חסן עומר זאייד, הפלסטיני שהיה מבוקש על ידי ישראל ונמצא מוטל ללא רוח חיים בשגרירות הפלסטינית. משפחתו של זאייד, שרצח את תלמיד הישיבה אליהו עמדי ב-1986 בירושלים ונמלט ממאסר, מאשימה את הרשות הפלסטינית ב"הפקרתו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

חקירת המוות המסתורי של זאייד, שככל הנראה נפל מגובה רב, נמשכת - והרשויות החלו לנתח את צילומי האבטחה מהאזור. עם זאת, התובע המקומי אינו פוסל אפשרות של נפילה - מקרית או מכוונת - מגובה. בארגון החזית העממית אליו השתייף המחבל מיהרו להאשים את ישראל ולאיים בתגובה, אך משפחתו של זאייד טענה בשיחה עם סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" כי השגרירות הפלסטינית התרשלה בהגנה עליו.

גורם בשגרירות הפלסטינית סיפר כי לא נמצאו סימנים לדקירה או לירי על גופו של זאייד, שנמצא מוטל על המדרכה בשעות הבוקר. לדבריו, המבוקש - שישראל ביקשה לאחרונה את הסגרתו - עדיין נשם, אך מת בדרכו לבית החולים. בשגרירות הסבירו כי זאייד התגורר במקום מאז חודש דצמבר, וטענו כי לא היו לו עימותים עם אנשי השגרירות - בניגוד לדברי משפחתו.

אחמד אל-נאיף, אחיו של המחבל, אמר כי בעיני המשפחה "הרשות הפלסטינית אחראית להתנקשות, הם לא הגנו עליו". לדברי קרובי המשפחה, זאייד אוים באופן ישיר על ידי מספר אנשים בשגרירות - ובראשם השגריר, שביקש ממנו לעזוב את המתחם מספר פעמים. "המוסד איים עליו, והם לא עשו כלום", הוסיף. לדבריו, בני המשפחה גילו כי האירוע החל כאשר "אנשים פשטו על חדרו וניסו לעצור אותו - הוא ברח לגג ומשם הם השליכו אותו למותו".

המחבל שחוסל השתייך לחזית העממית

זאייד נשפט למאסר עולם בישראל לאחר שנחשד ברצח של עמדי בעיר העתיקה בירושלים בנובמבר 1986. הוא הצליח להימלט מריצוי העונש הכבד שנגזר עליו - ולאחר שלפני כחודשיים דרשה ישראל את הסגרתו, הוא נמצא הבוקר מת באופן מסתורי בשטח השגרירות הפלסטינית בסופיה.

הפיגוע בו נרצח עמדי אירע ברובע המוסלמי ב-15 בנובמבר 1986. עמדי, בן 21 במותו, היה תלמיד ישיבת "שובו בנים". שלושת הדוקרים, בהם עומר זאייד, נעצרו סמוך לאירוע ונידונו למאסר עולם.

מהמשטרה נמסר אז כי מדובר בשלושה תושבי ג'נין בני ‎20-22, שטענו שהשתייכו ל"חזית העממית לשחרור פלסטין". הרוצחים הוסיפו בחקירתם שביצעו את הרצח על דעת עצמם, לפני שקיבלו הוראה ממפקדיהם.

בריאיון לרשת "אל מיאדין" הלבנונית, הזהיר אתמול בכיר החזית העמית ג'מיל מזהר כי ארגונו ינקום בישראל, שלטענתו, עומדת מאחורי חיסולו. "ישראל עומדת מאחורי הפשע שבוצע בבולגריה - והמעשה הזה לא יעבור ללא תגובה", איים והוסיף כי "גם השלטונות בבולגריה אחראיים כיוון שאפשרו לרצח הזה להתרחש".