אובמה: "הפסקת אש בסוריה - מפתח להצלחת המאבק בדאע"ש"

נשיא ארה"ב שלח שורה של מסרים לכל הגורמים שבכוחם להביא להפסקת האלימות בסוריה – והבהיר שוב כי בסופו של התהליך, בשאר אל-אסד חייב לפנות את כיסאו. אובמה הדגיש כי גם כאשר תושג רגיעה בסוריה, היא לא תחול על המאבק בדאע"ש

"רגיעה בסוריה – צעד לסיום הכאוס" (רויטרס)

נשיא ארצות הברית ברק אובמה התייחס היום (שישי) בוושיגנטון להתפתחויות האחרונות במזרח התיכון. "הפסקת האש היא צעד בדרך לסיום הכאוס בסוריה ומפתח להצלחה במאבק נגד דאע"ש", אמר. אובמה הבהיר כי הפסקת האש לא תחול על המאבק הצבאי כנגד ארגון המדינה האיסלאמית, אותו מנהלת הקואליציה בראשות ארצות הברית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשיחה עם כתבים במשרדי מחלקת המדינה בוושינגטון הודה הנשיא כי הוא אינו מצפה שהאלימות בסוריה תיפסק באופן מידי ברגע שהפסקת האש תיכנס לתוקפה. למרות זאת, הוא קרא לכל הצדדים המעורבים לעמוד בהתחייבויותיהם. "בימים אלה נמצאות גם רוסיה, סין ובנות בריתנו במבחן - האם ימלאו את תפקידן בסיום הסכסוך בסוריה. אסד חייב להיות מוחלף בסיום התהליך, רק כך יתאפשר לאחד את אזרחי סוריה למאבק באלימות".

"המאבק קשה אך אנו ובנות בריתנו רואים תוצאות", טען אובמה. "מצבנו טוב יותר משהיה לפני שלושה חודשים. דאע"ש לא יילקח בחשבון בשום היבט שנוגע להפסקת האש בסוריה ואנחנו נשמיד את הארגון הברברי והמסוכן הזה", הדגיש.

אזרחים בלב הלחימה (רויטרס)

הנשיא האמריקאי שלח מסר גם ללוב. "ארצות הברית תתמוך בעם הלובי במאמצים לכונן ממשלה חדשה", אמר והוסיף כי באותה עת תמשיך ארצו במאבק הצבאי בדעא"ש גם בצפון אפריקה. לראיה, טען, עומדת התקיפה שביצע לאחרונה צבא ארצות הברית נגד יעדי הארגון הרצחני.

בנוגע לאיום הביטחוני בארצו, הודה אובמה כי ההתמודדות אינה קלה עבור גורמי הביטחון האמריקנים. "המאבק בקבוצות טרוריסטים כמו אלו שביצעו את הטבח בסן ברננדניו מסובך", אמר הנשיא. "יחד עם זאת, כוחות הביטחון והמודיעין שלנו עובדים מסביב לשעון כדי להצליח במשימה". ברקע הדברים, עומדת הסאגה המשפטית במסגרתה סירבה חברת "אפל" האמריקנית לסייע בחקירת הפיגוע בקליפורניה בעזרת פריצת הטלפון הסלולרי אשר שייך על פי הערכות לאחד המחבלים.