הנשיא אובמה הכריז: סוגרים את כלא גוואנטנמו בקובה

אחרי שהבטיח פעם אחר פעם כי יביא לסגירת המתקן השנוי במחלוקת במפרץ גוואנטנמו, הפעם זה סופי: על פי התכנית, שעלותה 290-475 מיליון דולרים, האסירים יועברו למתקני כליאה בארצות הברית או יעמדו לדין במדינותיהם. "זוהי סגירת פרק בהיסטוריה", אמר אובמה

הכלא השנוי במחלוקת ייסגר (רויטרס)

נשיא ארה"ב ברק אובמה סיפק היום (שלישי) הצהרה בנושא כלא גוואנטנמו בקובה: מהבית הלבן נמסר כי הממשל יציג חקיקה לסגירת הכלא הצבאי השנוי במחלוקת בשטח בסיס חיל הים האמריקני במפרץ גוואנטנמו, הבטחה עליה חזר הנשיא אובמה מאז נכנס לתפקידו ב-2009. עלות תכנית הסגירה היא 290-475 מיליון דולרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"במשך שנים ראינו שהמתקן בגוואנטנמו לא מסייע לביטחון שלנו", אמר אובמה בהצהרה בה הכריז על יישום התכנית. "זוהי לא רק סגירת כלא, זו סגירת פרק בהיסטוריה שלנו". אמש אמרו בפנטגון כי יעמדו במועד להגשת התכנית של אובמה לקונגרס, שתביא לסגירת מתקן הכליאה לפני סיום כהונתו של הנשיא בחודש ינואר. לדברי הפנטגון, התוכנית תקרא לשליחת עצורים לארצות מולדתם או למדינות נוספות.

על פי התכנית, מספר אסירים יישלחו לבתי כלא בארצות הברית, וזוהי נקודת המחלוקת בהצעה של אובמה: הקונגרס אסר בעבר העברות כאלה של אסירים ביטחוניים לשטח המדינה מאז שנת 2011. התכנית כוללת אפשרות של שליחת כמה אסירים לחו"ל להעמדה לדין.

מממש הבטחת בחירות (רויטרס)

במתקן מוחזקים נכון להיום 91 אסירים, ומדובר צמצום משמעותי: בזמן כהונתו של הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש ישבו שם 600 אסירים, כשבשיא הגיע המספר הזה ל-779 אסירים. הנשיא בוש פתח את המתקן הזה כדי להחזיק באסירים החשודים בפעולות טרור, במסגרת הפעולות שננקטו בארצות הברית אחרי פיגועי ה-11 בספטמבר.

אסירים בגוונטנאמו - ארכיון (רויטרס)
כבר עם פתיחתו של מתקן הכליאה בשנת 2002 עלו בארצות הברית קולות לסגירתו, בטענה שמוחזקים בו אנשים ללא משפט. במקור, כפי שאמר שר ההגנה שפתח אותו, דונלד ראמספלד - המתקן התקיים כדי לכלוא גורמים מסוכנים במיוחד, לחקור חשודים ובמצב האופטימלי - להעמידם לדין.