האזנות הסתר: בירור לשגריר ארה"ב

אחרי חשיפת ויקיליקס כי המודיעין האמריקני צותת במשך 3 שנים לטלפון של רה"מ האיטלקי ברלוסקוני והאזין לשיחות שניהל עם מנהיגי אירופה וגם עם נתניהו, איטליה דורשת הבהרות. השגריר ברומא זומן לשיחה

משבר דיפלומטי. אובמה וברלוסקוני (רויטרס)

המעקב האמריקני אחר מנהיגים בעולם שוב יוצר משבר דיפלומטי: משרד החוץ באיטליה זימן היום (שלישי) את השגריר האמריקני לשיחת בירור, זאת על רקע הדיווחים לפיהם ארה"ב צותתה לראש הממשלה לשעבר סילביו ברלוסקוני בשנת 2010. לפי אותו דיווח, המודיעין האמריקני יירט בין היתר שיחה שהתקיימה בין ברלוסקוני וראש הממשלה בנימין נתניהו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האתר האיטלקי "לה רפובליקה" חשף פרטים נוספים אודות המעקב אחר ברלוסקוני. לפי הדיווח באתר, המודיעין האמריקני האזין לשיחות שראש הממשלה המילארדר ניהל עם גורמים באיחוד האירופי - בשיאו של המשבר הכלכלי במדינה.על פי הדיווח , ברלוסקוני אמר לעמיתו הצרפתי - הנשיא סרקוזי שמערכת הבנקים האיטלקית "תעוף כמו פקק" בגלל מדיניות האיחוד האירופי

לפי הפרטים שנחשפו הבוקר באתר ההדלפות "ויקיליקס", ה-NSA, הסוכנות לביטחון לאומי, האזינה לברלוסקוני בין השנים 2008-2011. "אנו עומדים לשאול שאלות בכל מקום, כולל ברשויות הפורמליות, על פרשת ברלוסקוני", אמר ראש הממשלה הנוכחי מתאו רנצי, במסגרת דרישתה של איטליה לקבל הבהרות בנושא. 

"נתניהו ביקש סיוע בשיקום היחסים עם אובמה"

רנצי אמר בסנאט ברומא כי משרד החוץ יפרסם הודעה נפרדת על האירוע, אחרי הפגישה עם השגריר האמריקני בה "יובהרו השמועות שהופיעו בעיתונים". לה רפבוליקה מדווח שה-NSA הקים יחידת עילית לאיסוף מיוחד באותן שנים, שריגלה מלבד ברלוסקוני גם אחר טלפונים ניידים וטלפונים קבועים של כמה בעלי משרות מפתח בסביבתו של ראש הממשלה ובהם היועץ האישי ולנטיני ולנטינו, מומחה ליחסים בינלאומיים, היועץ לביטחון לאומי והנציג האיטלקי לנאט"ו.

לפי הפרטים שנחשפו בנוגע לשיחה עם נתניהו ב-2010, ראש הממשלה הישראלי ביקש מעמיתו האיטלקי לסייע לו לשקם את היחסים עם אובמה. על פי הדיווח, נתניהו סיפר לברלוסקוני ש"אין קשר ישיר" בינו לבין אובמה.

עוד אמר נתניהו בשיחה, שהתקיימה ב-13 במארס 2010, כי גורם נוסף לקרע בינו לבין אובמה הוא הבנייה של 1,600 יחידות דיור בשטחים ובעיקר במזרח ירושלים. גופי המודיעין והביטחון האמריקניים שהאזינו לשיחה ציינו כי ברלוסקוני, מצידו, הבטיח לסייע.

חשיפת וויקיליקס - כרוניקה של משברים

זוהי אינה הפעם הראשונה בה האמריקנים מסתבכים במשברים דיפלומטיים, זאת לאחר שבשנת 2013 חשפו מסמכי "וויקיליקס" כי ארה"ב ריגלה אחר שגרירויות ונציגויות של עשרות מדינות בתחומה, בהן צרפת, איטליה ויפן.

הסוכנות לביטחון לאומי ריגלה גם אחרי משרדי האיחוד האירופי בבריסל ובגרמניה. המשבר הבולט נוצר בין ארה"ב וגרמניה, לאחר שנחשף כי האמריקנים צותתו לטלפון האישי של הקנצלרית אנגלה מרקל. 

הריגול נעשה באמצעות חדירה לרשתות טלפון ואימייל והטמנת מכשירי האזנה. הפרטים נחשפו בין היתר על ידי המדליף אדוארד סנודן, איש הסוכנות לביטחון לאומי לשעבר.